Gösta Gustavson

(Sverige, 1931-2008)
Gösta Gustavson
(Sverige, 1931-2008)

Gösta Gustavson, olja på duk, signerad och daterad 1973

"Ringvägen". 52 x 60 cm.

Krackelyr.

Galerie Belle, Västerås, utställning 119.

Gösta Gustavson är en svensk grafiker, målare och tecknare, som idag är relativt bortglömd, men som fick lysande kritik under sin livstid och var känd som en ovanligt skicklig målare.
Han var främst känd för naivistiska landskap och stadsbilder från Stockholm. Mellan 2004 och 2006 arbetade han med 75 bilder, som var daterade från 1950-1980-talet, men orkade inte trycka plåtarna. Han blev helt blind 2007. Nationalgalleriet hyllade konstnären med utställningen ”79 etsningar från Eken+Diverse” bara månader innan han dog. De gavs också ut i bokform.
Gösta Gustavson är representerad vid Stadsmuseet i Stockholm, Stockholms muséum samt Jönköping läns museum.

Utropspris
4 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89