Sini Majuri and Marja Hepo-aho glass art

Bukowskis presenterar en kollektion av prisbelönta glaskonstnärerna Sini Majuri och Marja Hepo-aho, som visar ett sällsynt tvärsnitt av samtida finskt glas. De unika skulpturerna speglar djupet i de skandinaviska skogarna och de osynliga lagren av det mänskliga psyket. Urvalet inkluderar noggrant handplockade bitar av tidlösa designobjekt.
Hepo-aho kombinerar på ett innovativt sätt glas med naturmaterial som trä och sten, och hennes förgyllda skulpturer om folklore och femininitet har rönt stor uppmärksamhet i media. Majuri har i sin tur belönats med Golden A'Design priset i Italien, och hon har designat för M + Museum i Hong Kong och DutZ Collection i Nederländerna. Hennes verk har publicerats i Urban Glass, Elle och Designboom.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

132. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets första hälft, Louis XVI-stil.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
Aktuellt bud:
18 000 SEK