Gustavsberg

Gustavsberg har en lång historia av porslinstillverkning och formgivning. Under 1910-talet, när konsthistorikern Gregor Paulson presenterade sina idéer om ”Vackrare Vardagsvara”, började landets porslinsfabriker, däribland Gustavsberg, att tillverka vardagsprodukter som skulle vara tillgängliga för alla. Konstnären Wilhelm Kåge anställdes som konstnärlig ledare under samma period, och hans formgivning resulterade i porslinsföremål för den breda allmänheten.

1942 startade Kåge konstverkstaden Gustavsbergs Studio, som framför allt fokuserade på konstgods. Under 1900-talet arbetade flera av de stora svenska keramiska formgivarna, som Stig Lindberg, Bernt Friberg och Lisa Larson där.

Lisa Larson figuriner har varit åtråvärda samlarobjekt sedan 1950-talet. Denna temaauktion innehåller flera föremål ur hennes innehållsrika och mångfacetterade produktion, bland annat ett par unika figuriner. Förutom de större serierna, som ”Lilla Zoo” och ABC- flickorna, har Lisa Larson gjort ett 30-tal varianter av katter/kattdjur, porträttserier och formgivit figuriner för välgörenhetsprojekt för barn, djur och natur.

40 föremål