Trädgårdspall, porslin. Kina, 1900-tal.

Balusterformad men genombrutna delar i sidorna, delvis casche formade öppningar. Rund utsvängd sittyta. Dekor i underglasyrblått av fortlöpande lotusscroll. Höjd 44,5 cm.

Nagg. Slitage. Mistor.

Utropspris
6 000 SEK