Erik Tryggelin

(Sverige, 1878-1962)
Erik Tryggelin
(Sverige, 1878-1962)

Erik Tryggelin, Blommor på stranden

Signerad E Tryggelin. Duk 42 x 31 cm.

Erik Tryggelin föddes 1878 i Stockholm och utbildades på Konstakademien i Stockholm, därefter bedrev han studier i Paris var han utförde flera impressionistiska målningar i olja med stor teknisk skicklighet och känsla. Han målade figurkompositioner, blomstermotiv, stilleben samt stadsmotiv, inte sällan aftonstämningar från Stockholm, Visby och Vadstena.
När Erik Tryggelin påbörjade sina konststudier skulle det dröja ännu några år innan modernismen slog igenom med full kraft i Europa, och han hörde till den så kallade mellangenerationen. De som i Sverige målade modernistiskt var avsevärt yngre än de konstnärer, som fortfarande dominerade det svenska konstlivet, nämligen Anders Zorn, Bruno Liljefors, Carl Larsson och Richard Bergh.
Förutom olja använde Erik Tryggelin sig av tusch, kol och krita, pastell och blandteknik i sina verk. Han hade alltid skissblocket och kameran med sig under sina vandringar, då han letade efter motiv. Både för elegansens värld och för armodets värld hade han en säker blick. I ”Den svenska fotografins historia 1840–1940” (Rittsel/Söderberg, 1983) beskrivs konstnären Erik Tryggelin som en samhällsreporter som ”på sina ständiga vandringar efter motiv alltid hade kameran med sig. Om man vill veta hur sekelskiftets människor såg ut, rörde sig och var klädda så skall man börja med att titta på Tryggelins fotografier, målningar och teckningar.”
Erik Tryggelin är bland annat representerad vid Nationalmuseum, Stockholms stadsmuseum, Nordiska museet i Stockholm samt Uppsala universitetsbibliotek.

Utropspris
2 500 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63