Nr. | Föremål | Klubbat pris |
403 | Veikko Takala, "BLICKAR". | 850 EUR |
404 | Unto Koistinen, TILLSAMMANS. | Återrop |
405 | Unto Koistinen, TVÅ KVINNOR. | Återrop |
406 | Unto Koistinen, MOR OCH BARN. | 300 EUR |
407 | Nina Terno, BADERSKA. | 650 EUR |
408 | Otto Mäkilä, "NYMFERNAS DANS". | 2 050 EUR |
409 | Otto Mäkilä, FORMER. | 500 EUR |
410 | Ilkka Lammi, "JAG KAN SE MED SLUTNA ÖGON". | 58 000 EUR |
411 | Ahti Lavonen, STILLEBEN. | 1 800 EUR |
412 | Ahti Lavonen, STILLEBEN MED CITRONER. | 1 000 EUR |
413 | Unto Koistinen, "DECAMERONE". | 23 000 EUR |
414 | Sam Vanni, KOMPOSITION. | 2 500 EUR |
415 | Lars-Gunnar Nordström, KOMPOSITION. | 5 200 EUR |
416 | Lars-Gunnar Nordström, KOMPOSITION. | Återrop |
417 | Alpo Jaakola, SJÄLVPORTRÄTT. | Återrop |
418 | Alpo Jaakola, "ETT PAR". | Återrop |
419 | Kalle Eskola, PÅ CAFÉET. | 910 EUR |
420 | SAM VANNI, olja på duk, signerad. | Återrop |
421 | MARKUS HEIKKERÖ, olja på duk, a tergo signerad och daterad 1996-98. | Återrop |
422 | Matti Kujasalo, "GULA KVADRATER". | 2 000 EUR |
423 | Alvar Gullichsen, BONK-MOTIV. | 1 800 EUR |
424 | MATTI KUJASALO, olja på duk, signerad och daterad -73. | Återrop |
425 | LEENA LUOSTARINEN, olja på duk, signerad och daterad -88. | Återrop |
426 | Kimmo Kaivanto, KOMPOSITION. | Återrop |
427 | Anna Kaarina Nenonen, "IKAROS". | 1 000 EUR |
428 | ALICE KAIRA, olja på duk, signerad och daterad 1968. | Återrop |
429 | ALICE KAIRA, olja på duk, signerad och daterad 1981. | Återrop |
430 | Max Salmi, PORTRÄTT I BLÅTT. | 1 400 EUR |
431 | NIKOLAI LEHTO, olja på skiva, signerad och daterad -71. | Återrop |
432 | Max Salmi, "NYMF". | 1 700 EUR |
433 | Juhani Harri, "SARGASSOHAVET". | 240 EUR |
434 | MAUNO HARTMAN, "HAKA II". | Återrop |
435 | Sam Vanni, KOMPOSITION. | 2 300 EUR |
436 | Juri Saarikoski, "MARS". | 200 EUR |
437 | Paul Osipow, KOMPOSITION. | Återrop |
438 | Kristian Krokfors, "NÄRA". | 1 600 EUR |
439 | Kain Tapper, "MÅNSKEN". | 2 000 EUR |
440 | LAURI AHLGRÉN, gouache, signerad och daterad 1973. | Återrop |
441 | Göran Augustson, "BERÄTTELSER FRÅN GRANSKOGEN". | 1 300 EUR |
442 | Juhani Hakalahti, "MUSIKERNAS PAUS". | 1 200 EUR |
443 | Rolf Sandqvist, "ERUPTION". | 650 EUR |
444 | MAX SALMI, olja på skiva, signerad och daterad -74. | Återrop |
445 | Jorma Hautala, "KIND OF BLUE". | 2 000 EUR |
446 | Jorma Hautala, "VINDEN OCH MOLNET". | Återrop |
447 | Matti Kujasalo, KOMPOSITION. | 6 200 EUR |
448 | Kristian Krokfors, "TRE KULLAR". | 2 400 EUR |
449 | Matti Kujasalo, "SYSTEMATISK MÅLNING". | 2 600 EUR |
450 | AHTI LAVONEN, olja på duk, signerad. | Återrop |
451 | Mauri Favén, ABSTRAKT. | Återrop |
452 | MIKKO PAAKKOLA, olja på duk, signerad. | Återrop |
453 | Yrjö Edelmann, BLÅ OCH GUL. | 5 500 EUR |
454 | Eric Hynynen, "PLAYERS". | 1 400 EUR |
455 | Kristian Krokfors, KOMPOSITION. | 830 EUR |
456 | Juhani Linnovaara, "DRAKE". | 500 EUR |
457 | Ole Kandelin, ABSTRAKT MODELL. | 720 EUR |
458 | Elvi Maarni, VIOLINIST. | 1 100 EUR |
459 | WERNER ÅSTRÖM, olja på duk, signerad. | Återrop |
460 | Per Stenius, INDISKA KVINNOR. | 900 EUR |
461 | JORMA HAUTALA, olja på duk, signerad och daterad 1977. | Återrop |
462 | Kristian Krokfors, "ABSTRAKT LANDSKAP". | 1 600 EUR |
463 | Erik Granfelt, "FJÄLLANDSKAP". | 700 EUR |
464 | Anitra Lucander, LANDSKAP. | 1 100 EUR |
465 | Olavi Vaarula, "TORP". | 400 EUR |
466 | Heinrich Ilmari Rautio, "SUNDHOLMENS FABRIKER". | 500 EUR |
467 | Rafael Wardi, SOMMARDAG. | 2 200 EUR |
468 | UNTO PUSA, olja på duk, signerad och daterad -70. | Återrop |
469 | Unto Pusa, "ILOMANTSI-WINTER-SOMMER". | Återrop |
470 | Katriina Salo, "GRÖN FLASKA". | 900 EUR |
471 | Eric Hynynen, "SVAN". | 800 EUR |
472 | PIRKKO LEPISTÖ, olja på duk, signerad och daterad -82. | Återrop |
473 | Paul Osipow, "FEBRUARI". | Återrop |
474 | Ernst Mether-Borgström, "KOLHÖGAR PÅ SÖRNÄS STRANDVÄG". | 1 800 EUR |
475 | Nikolai Lehto, "STUGOR I BERGSLANDSKAP". | Återrop |
476 | Åke Mattas, "TAK". | 1 600 EUR |
477 | Mauno Markkula, MOLNIG DAG. | Återrop |
478 | Kaj Stenvall, "VATTNET LOCKAR". | 1 600 EUR |
479 | ERIK ENROTH, olja på skiva, signerad och daterad 1946. | Återrop |
480 | Per Stenius, "LANDSKAP". | 520 EUR |
481 | Timo Solin, RÖDHÅRIG. | Återrop |
482 | Veikko Marttinen, "PENELOPE". | 1 700 EUR |
483 | Veikko Marttinen, "POJKE MED FIOL". | 1 900 EUR |
484 | Tove Jansson, "SKYMNING". | 4 300 EUR |
485 | Tove Jansson, MOR OCH BARN. | 3 100 EUR |
486 | Olli Lyytikäinen, "UTAN TITEL". | Återrop |
487 | Kauko Lehtinen, "FLICKA". | 2 900 EUR |
488 | KIMMO KAIVANTO, blandteknik, signerad och daterad -82. | Återrop |
489 | Reino Hietanen, "TILLVARO". | Återrop |
490 | Kari Juva, "MUSA OCH SATYR". | Återrop |
491 | RAFAEL WARDI, färgkrita, signerad och daterad -59. | Återrop |
492 | Helge Dahlman, "INTERIÖR". | 1 200 EUR |
493 | Helge Dahlman, "STILLEBEN MED TOMATER". | 1 200 EUR |
494 | Heikki Marila, "BLOMMOR XXXIX.". | 15 000 EUR |
495 | Marjukka Paunila, STILLEBEN. | Återrop |
496 | Sampsa Sarparanta, AVKLÄDNING. | 3 000 EUR |
497 | Heli Heikkinen, "OM BARA". | 1 000 EUR |
498 | Max Salmi, "KOMPOSITION". | 720 EUR |
499 | Jussi Niva, "#53". | 1 300 EUR |
500 | Heikki Wilhelm Virolainen, FÄRGGRANN FISK. | 6 200 EUR |
501 | Tuulikki Pietilä, "HUNDCIRKUS". | 300 EUR |
502 | Unto Koistinen, "TUOVI". | 5 000 EUR |