Kurt Ekholm

(Finland, 1907-1975)
Kurt Ekholm
(Finland, 1907-1975)

KURT EKHOLM, VAS. Sign. Em -31.

Brungul glasyr med reliefdekor. Höjd 26,5 cm, diam. 33 cm.

Sedvanligt slitage.

Proveniens

Kurt Ekholm formgav denna vas under sin praktiktid på Rörstrands porslinsfabrik i Sverige år 1931.
Vasen monterades senare om till en lampfot som prydde sin plats i Kurt Ekholms privata hem på Bergmansgatan 3 i Helsingfors. Efter Ekholms flytt till Sverige 1948 togs el-detaljerna bort.

Klubbat pris
3 300
37 554
3 503
Utropspris
1 500 EUR
Budhistorik (21 bud)
21 apr 2015 15:11
3 300 EUR
21 apr 2015 15:11
3 200 EUR
21 apr 2015 15:10
3 100 EUR
21 apr 2015 15:10
3 000 EUR
21 apr 2015 15:10
2 800 EUR
21 apr 2015 15:10
2 700 EUR
21 apr 2015 15:10
2 600 EUR
21 apr 2015 15:06
2 500 EUR
21 apr 2015 15:06
2 200 EUR
21 apr 2015 14:48
2 100 EUR
21 apr 2015 14:48
2 000 EUR
21 apr 2015 13:58
1 600 EUR
21 apr 2015 13:28
1 550 EUR
21 apr 2015 13:28
1 500 EUR
21 apr 2015 13:28
1 450 EUR
21 apr 2015 13:28
1 400 EUR
21 apr 2015 9:59
1 150 EUR
21 apr 2015 9:59
1 100 EUR
16 apr 2015 17:03
1 000 EUR
4 apr 2015 20:48
750 EUR
3 apr 2015 20:06
500 EUR