ARNOLD LAKHOVSKY, FRÅN STADEN PSKOV.
Sign. Olja på duk 50x61 cm.
Familjen Lidvall var bosatt i St Petersburg och fadern var Tsarens hovskräddare. Han var även morfars far till ägaren av verket. Brodern till hovskräddaren var den kända Fredrik Lidvall, arkitekt i St Petersburg under samma period.
Арнольд Борисович Лаховский 1880-1937. Зима во Пскове. Холст, масло 50х61. Подпись. Провенанс: из семьи наследников архитектора Ф.Лидваля.