Barockpärla ca 45 x 30 mm. Diamanter infattade i pärlan. Hängets höjd ca 75 mm.
Skador och slitage på pärlan.
Hänget består troligtvis att två sammansatta saltvattenspärlor. Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12, Helsingfors efter avslutad auktion.