ROBERT WILHELM EKMAN, BRUDKLÄDNING.
Signerad och daterad 1835. Olja på duk 58x60 cm
Privatsamling, Åbo.
Åbo konstmuseum: Åbo Ritskola 150 år. kat. nr 22;
Åbo konstmuseum: R. W. Ekman 1973, kat nr. 3;
Åbo konstmuseum: Konst i hemmen, kat nr. 37.
Bertel Hintze: Robert Wilhelm Ekman, En konsthistorisk studie, nr 36.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.