Design + Art Helsinki F182

377 föremål
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Taito Oy, 1930-tal.
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Idman, 1950-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GOLVLAMPA, ITSU. 1940-tal.
GOLVLAMPA, ITSU. 1940-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RISTO HALME, FÅTÖLJ.
RISTO HALME, FÅTÖLJ.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MIRJAM SALMINEN, COLLIER, silver. Kaunis Koru 1978.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-20. Idman, 1950-tal.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Jotos", 14K guld. Lapponia 1972.
Klubbat pris
622 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
AIMO OKKOLIN, SKÅL. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
666 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, X-FOTPALL. Modell X601. Formgiven 1954.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKULPTUR. Svep. Ca 1980.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -53.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Månbro" , silver. Lapponia 1970.
Klubbat pris
680 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM Arabia. 1940-tal.
Klubbat pris
707 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ITSU, TAKLAMPA. 1950-tal.
ITSU, TAKLAMPA. 1950-tal.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Sign. Arabia F.K.H.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, HALSSMYCKE, "Halvmåne", silver. Westerback 1972.
Klubbat pris
770 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
Klubbat pris
775 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
780 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
ANU PENTTINEN, VAS. Magnitude. Sign. Anu Penttinen, 2005.
Klubbat pris
790 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKÅL. Sign. KS Arabia.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAOLO VENINI, VAS. Signerad Venini Murano Italia.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Klubbat pris
808 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, 1950-tal.
Klubbat pris
810 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman 1900-taltes mitt.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, SERVERINGSVAGN. Modell 98. 1980-tal.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Modell, K1-9/L, Idman. 1950-tal.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, bord, Asko 1900-talets mitt.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
MAURI ALMARI, bordslampa, K11-15, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
Klubbat pris
860 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi 4/50.
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Märkt Orno, 1940-tal.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MARIA LINDEMAN, GOLVLAMPA. Idman. Sent 1950-tal.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9222. Tillverkad av Idman.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BORDSLAMPOR, ETT PAR. Tillverkade av Itsu. 1950-tal.
Klubbat pris
925 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
950 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito 5763.
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
Klubbat pris
960 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR