Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
475 föremål
NANDOR MIKOLA, BLÅTT LANDSKAP.
NANDOR MIKOLA, BLÅTT LANDSKAP.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN, "THE KING'S DOOR".
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN, "THE KING'S DOOR".
Återrop
Utropspris
9 000 - 12 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM.
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
HARRI KOSKINEN, KONSTGLAS. Sign. Iittala 2012, K. Koskinen.
HARRI KOSKINEN, KONSTGLAS. Sign. Iittala 2012, K. Koskinen.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PÄR-ERIK GRANFELT, SITTANDE KVINNA.
PÄR-ERIK GRANFELT, SITTANDE KVINNA.
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, TRE SYLTBURKAR. Notsjö, 1960.
KAJ FRANCK, TRE SYLTBURKAR. Notsjö, 1960.
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKSKÅL. Sign. AH Arabia.
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKSKÅL. Sign. AH Arabia.
Klubbat pris 
250 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TOINI MUONA, FAT. Sign. TM, Arabia. 1960-tal.
TOINI MUONA, FAT. Sign. TM, Arabia. 1960-tal.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
HANNU KONTTINEN, KERAMIKSKÅL, 2005.
HANNU KONTTINEN, KERAMIKSKÅL, 2005.
Klubbat pris 
250 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala 1956.
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala 1956.
Klubbat pris 
10 000 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
HEIKKI HÄIVÄOJA, KULLERBYTTA.
HEIKKI HÄIVÄOJA, KULLERBYTTA.
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 500 EUR
HÅRGARNSMATTA, tillverkare Aaltonens Mattväveri Kiikka, 1930-tal.
HÅRGARNSMATTA, tillverkare Aaltonens Mattväveri Kiikka, 1930-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
DORA JUNG, VÄVNAD. Flaska. Signerad. 1950-talets slut.
DORA JUNG, VÄVNAD. Flaska. Signerad. 1950-talets slut.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
UNTO KOISTINEN, "NAKEN".
UNTO KOISTINEN, "NAKEN".
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
AHTI SUSILUOTO, "SOLÖN".
AHTI SUSILUOTO, "SOLÖN".
Klubbat pris 
750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KAJ FRANCK, SAFTSERVIS. Kanna och sex glas i korg. Notsjö, 1950-tal.
KAJ FRANCK, SAFTSERVIS. Kanna och sex glas i korg. Notsjö, 1950-tal.
Klubbat pris 
780 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
PAOLO VENINI, VAS. Signerad Venini Murano Italia.
PAOLO VENINI, VAS. Signerad Venini Murano Italia.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Idman, 1950-tal.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, 3362. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -54.
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, 3362. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -54.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AHTI LAVONEN, KOMPOSITION.
AHTI LAVONEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AINO AALTO, VAS. Bölgeblick. Karhula, formgiven 1932.
AINO AALTO, VAS. Bölgeblick. Karhula, formgiven 1932.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "UPPSTÅNDELSEN".
GÖRAN AUGUSTSON, "UPPSTÅNDELSEN".
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
TAKLAMPA. Modell K3-151 Idman.
TAKLAMPA. Modell K3-151 Idman.
Klubbat pris 
190 EUR
Utropspris
300 - 500 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM, Arabia. 1930/40-tal.
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM, Arabia. 1930/40-tal.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKFAT. Sign. TM 1957.
TOINI MUONA, KERAMIKFAT. Sign. TM 1957.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
AUNE SIIMES, SKÅL, porslin, monogramsignerad AS Arabia.
AUNE SIIMES, SKÅL, porslin, monogramsignerad AS Arabia.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, HALSSMYCKE, "Halvmåne", silver. Westerback 1972.
TAPIO WIRKKALA, HALSSMYCKE, "Halvmåne", silver. Westerback 1972.
Klubbat pris 
770 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, 14K guld, "Dinosaurus". Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, 14K guld, "Dinosaurus". Lapponia 1972.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "ILLUSION".
GÖRAN AUGUSTSON, "ILLUSION".
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GUNNAR POHJOLA, "ALLVETANDE".
GUNNAR POHJOLA, "ALLVETANDE".
Återrop
Utropspris
400 - 500 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "FORMEL".
KRISTIAN KROKFORS, "FORMEL".
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "APPELTRÄDGÅRDEN".
KRISTIAN KROKFORS, "APPELTRÄDGÅRDEN".
Återrop
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
RISTO HALME, FÅTÖLJ.
RISTO HALME, FÅTÖLJ.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RITVA PUOTILA, RYA. Pohjolan Poika.
RITVA PUOTILA, RYA. Pohjolan Poika.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
RAFAEL WARDI, SAGAN OM DROTTNINGEN.
RAFAEL WARDI, SAGAN OM DROTTNINGEN.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "CHANS".
GÖRAN AUGUSTSON, "CHANS".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Senator. Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Senator. Orno.
Klubbat pris 
1 010 EUR
Utropspris
1 000 - 1 400 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "SJÄLVPORTRÄTT MED GLAS I HAND", 1973.
OLLI LYYTIKÄINEN, "SJÄLVPORTRÄTT MED GLAS I HAND", 1973.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKÅL. Sign. KS Arabia.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKÅL. Sign. KS Arabia.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, POMPOM LJUSSTAKE. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
OIVA TOIKKA, POMPOM LJUSSTAKE. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
808 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Modell A201, Valaistustyö. 1950/60-tal.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Modell A201, Valaistustyö. 1950/60-tal.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi 4/50.
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi 4/50.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKULPTUR. Svep. Ca 1980.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKULPTUR. Svep. Ca 1980.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GUNNAR POHJOLA, "EN HALV MÅNAD FRÅN BOFINKEN".
GUNNAR POHJOLA, "EN HALV MÅNAD FRÅN BOFINKEN".
Klubbat pris 
250 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband " Fantasi", 14K guld. Lapponia 1971.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband " Fantasi", 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi, 110/200.
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi, 110/200.
Klubbat pris 
950 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -53.
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -53.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, POKAL. Sign. Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, POKAL. Sign. Kaipiainen.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, "REGNMOLN".
ARVO SIIKAMÄKI, "REGNMOLN".
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GUNNAR POHJOLA, "DET BARA SER UT SÅ".
GUNNAR POHJOLA, "DET BARA SER UT SÅ".
Återrop
Utropspris
400 - 500 EUR