Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
ARTTU BRUMMER, VAS. Sign. Riihimäen Lasi Oy.
ARTTU BRUMMER, VAS. Sign. Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
LIISA HALLAMAA, KERAMIKSKÅL. Sign. LH, Arabia.
LIISA HALLAMAA, KERAMIKSKÅL. Sign. LH, Arabia.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
TIMO SARPANEVA, SKÅL, Heals. Signerad Timo Sarpaneva - Iittala. 1960-tal.
TIMO SARPANEVA, SKÅL, Heals. Signerad Timo Sarpaneva - Iittala. 1960-tal.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Bladmotiv. Signerad TM Arabia.
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Bladmotiv. Signerad TM Arabia.
Klubbat pris 
460 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9068/40, Stjärnhimmel. Tillverkare Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9068/40, Stjärnhimmel. Tillverkare Idman, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Orno. 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Orno. 1940-tal.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ELLEN THESLEFF, VENEDIG.
ELLEN THESLEFF, VENEDIG.
Klubbat pris 
895 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkare Taito.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkare Taito.
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PENTTI TULLA, "KOMPOSITION AV TRE ARMAR".
PENTTI TULLA, "KOMPOSITION AV TRE ARMAR".
Klubbat pris 
1 052 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
KAJ FRANCK, VAS. Notsjö, 1967.
KAJ FRANCK, VAS. Notsjö, 1967.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Tillverkare Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Tillverkare Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
YRJÖ ROSOLA, GLAS, 10 st. Vähän vino. Karhula, 1930-tal.
YRJÖ ROSOLA, GLAS, 10 st. Vähän vino. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer ett par, "Saturnus" Haimi 1970-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer ett par, "Saturnus" Haimi 1970-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, 1930-tal.
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Bladmotiv. Signerad TM Arabia.
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Bladmotiv. Signerad TM Arabia.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
GEORG JENSEN, HÄNGE, "Moonlight grapes", silver, ametister.
GEORG JENSEN, HÄNGE, "Moonlight grapes", silver, ametister.
Klubbat pris 
440 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. A Aalto -37 Karhula.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. A Aalto -37 Karhula.
Klubbat pris 
40 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
PEKKA WALLIANDER, "BEGYNNELSE/STEN".
PEKKA WALLIANDER, "BEGYNNELSE/STEN".
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
GEORGES JOUVE, KERAMIKVAS. Black bottle. Sign. Jouve. Sent 1950-tal.
GEORGES JOUVE, KERAMIKVAS. Black bottle. Sign. Jouve. Sent 1950-tal.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, FAT. Karhula, sent 1930-tal.
ALVAR AALTO, FAT. Karhula, sent 1930-tal.
Klubbat pris 
30 000 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
PAAVO PELVO, "SOMMARVIND".
PAAVO PELVO, "SOMMARVIND".
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ULLA RANTANEN, "VATTENDRAG".
ULLA RANTANEN, "VATTENDRAG".
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KIMMO KAIVANTO, "OPTIMISTISKT FEL".
KIMMO KAIVANTO, "OPTIMISTISKT FEL".
Klubbat pris 
7 202 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
AHTI LAVONEN, STILLEBEN MED SVART.
AHTI LAVONEN, STILLEBEN MED SVART.
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkt Idman.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, SKEPNAD VID VÄGGEN.
ARVO SIIKAMÄKI, SKEPNAD VID VÄGGEN.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. Sent 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. Sent 1940-tal.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
OLLI VASA, KERAMIKSKÅL. Sign. OL -63, Arabia.
OLLI VASA, KERAMIKSKÅL. Sign. OL -63, Arabia.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1972.
Klubbat pris 
1 860 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT. Fiol. Sign. Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT. Fiol. Sign. Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "Kaltio", ametist, 14K guld. Lapponia 1971.
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "Kaltio", ametist, 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
JUHANI HARRI, "FJÄRILARNAS TID".
JUHANI HARRI, "FJÄRILARNAS TID".
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
AHTI LAVONEN, "SILVER".
AHTI LAVONEN, "SILVER".
Återrop
Utropspris
12 000 - 16 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
MATTA, funkis, 1930-tal.
MATTA, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Tundra", 14K guld. Lapponia 1986.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Tundra", 14K guld. Lapponia 1986.
Klubbat pris 
822 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ALEXANDER CALDER, "TACHES DE ROUSSEUR, PL. 2, UR LA MÉMOIRE ELÉMENTAIRE".
ALEXANDER CALDER, "TACHES DE ROUSSEUR, PL. 2, UR LA MÉMOIRE ELÉMENTAIRE".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
JUHA SOISALO, "FILOSOFEN".
JUHA SOISALO, "FILOSOFEN".
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Solros. Arabia, 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Solros. Arabia, 1970-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "LITEN GRÖN DJÄVEL".
BENGT LINDSTRÖM, "LITEN GRÖN DJÄVEL".
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TAPANI RAITTILA, LANDSKAP.
TAPANI RAITTILA, LANDSKAP.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, Spring of Meriba, 14K guld, turmaliner, Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, Spring of Meriba, 14K guld, turmaliner, Lapponia 1973.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "ARG UNG MAN".
BENGT LINDSTRÖM, "ARG UNG MAN".
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Jaaras dröm", silver. Lapponia 1969.
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Jaaras dröm", silver. Lapponia 1969.
Klubbat pris 
270 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BORDS- ELLER VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkad av Itsu, 1950-tal.
BORDS- ELLER VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkad av Itsu, 1950-tal.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, BRÄNNVINSSCHATULL. Napakymppi.
KAJ FRANCK, BRÄNNVINSSCHATULL. Napakymppi.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
AAPPO HÄRKÖNEN, matta, "Trilli", Mattokutomo Oy, 1960-tal.
AAPPO HÄRKÖNEN, matta, "Trilli", Mattokutomo Oy, 1960-tal.
Klubbat pris 
819 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, LÄSANDE FLICKA.
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, LÄSANDE FLICKA.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. K. Franck, Nuutajärvi Notsjö. 1960-tal.
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. K. Franck, Nuutajärvi Notsjö. 1960-tal.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SUSANNE GOTTBERG, "GRÅ ABSTRAKT".
SUSANNE GOTTBERG, "GRÅ ABSTRAKT".
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Taito/Idman.
Klubbat pris 
705 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
VILHO LAMPI, KAKTUS VID FÖRNSTRET.
VILHO LAMPI, KAKTUS VID FÖRNSTRET.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MAURI ALMARI, TAKKRONA, K 1-41, Idman, 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, TAKKRONA, K 1-41, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
970 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
NANDOR MIKOLA, BJÖRKAR.
NANDOR MIKOLA, BJÖRKAR.
Klubbat pris 
975 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, spotlight, Idman 1960-tal.
PAAVO TYNELL, spotlight, Idman 1960-tal.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TOVE JANSSON, PORTRÄTT AV FANNY.
TOVE JANSSON, PORTRÄTT AV FANNY.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Stämplade Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Stämplade Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
AXEL EINAR HJORTH, BORD. Utö. Nordiska Kompaniet (NK). 1930-tal.
AXEL EINAR HJORTH, BORD. Utö. Nordiska Kompaniet (NK). 1930-tal.
Klubbat pris 
9 500 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
NANNY STILL, FLASKOR, 6 ST. Sign. Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
NANNY STILL, FLASKOR, 6 ST. Sign. Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
H. AHTELA, VINTERVY.
H. AHTELA, VINTERVY.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, HYLLA. Nupponen, 1960-tal.
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, HYLLA. Nupponen, 1960-tal.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GÖSTA DIEHL, LANDSKAP MED GUL HIMMEL.
GÖSTA DIEHL, LANDSKAP MED GUL HIMMEL.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
2 300 - 2 500 EUR
FLORENCE KNOLL, BORD  405. 1955-1968.
FLORENCE KNOLL, BORD 405. 1955-1968.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
600 EUR
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
470 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BIRGER CARLSTEDT, BLOMSTERSTILLEBEN.
BIRGER CARLSTEDT, BLOMSTERSTILLEBEN.
Klubbat pris 
9 700 EUR
Utropspris
12 000 - 16 000 EUR
ERIK ENROTH, VILANDE MODELL.
ERIK ENROTH, VILANDE MODELL.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR