Design + Art Helsinki F185

77 föremål
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Orno. 1940-tal.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkare Taito.
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Tillverkare Orno, 1950-tal.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkt Idman.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Taito/Idman.
Klubbat pris
705 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MAURI ALMARI, TAKKRONA, K 1-41, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
970 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, spotlight, Idman 1960-tal.
Klubbat pris
1 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
645 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
CARL-AXEL ACKING, TAKLAMPA. Bröderna Malmströms, ca 1940.
Klubbat pris
8 300 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9227. Märkt Taito Idman VM 424.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9029-5. Taito.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Orno, 1950-tal.
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Klubbat pris
6 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA, Missis, Orno/Iittala.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-20. Idman, 1950-tal.
Klubbat pris
460 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
4 810 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
Klubbat pris
6 000 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA. K11-22 Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
585 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Bikupa A331. Tillverkad av Valaistustyö.
Klubbat pris
7 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MARIA LINDEMAN, TAKLAMPA NR K2-1. Stämplad Idman.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPETTER, ETT PAR. Taito/Idman.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 300 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy. 1940-tal.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
3 600 - 4 000 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, K11-15, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
540 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
YKI NUMMI, TAKLAMPA. 1950/60-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Klubbat pris
2 650 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkare Taito.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, modell 9430. Tillverkad av Taito.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. 1950-tal.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito/Idman.
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, LJUSSTAKE. Stämplad Paavo Tynell.
Klubbat pris
410 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GUNNEL NYMAN, BORDSLAMPA. Notsjö/Idman, 1948.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, TAKLAMPA. Tillverkare Idman, 1960-tal.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
ROBERT MATHIEU, GOLVLAMPA, Frankrike, 1950-tal.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, SPOTLIGHT. Idman 1960-tal.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
Klubbat pris
4 860 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-29. Idman, 1950-tal.
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA.  Hotell Marski, 1961.
Klubbat pris
3 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAKLAMPA, Italien, 1900-talets senare hälft.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR