Design + Art Helsinki F185

19 föremål
BORDS- ELLER VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkad av Itsu, 1950-tal.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GUNILLA JUNG, BORDSLAMPA, modell 2004. Tillverkare Orno, 1930-tal.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
645 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9227. Märkt Taito Idman VM 424.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5066. Tillverkare Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Orno, 1950-tal.
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA, Missis, Orno/Iittala.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1930/40-tal.
Klubbat pris
4 810 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA. K11-22 Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
585 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy. 1940-tal.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
3 600 - 4 000 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, K11-15, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
540 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GUNNEL NYMAN, BORDSLAMPA. Notsjö/Idman, 1948.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR