Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
ALVAR AALTO, BORD. Artek 1940-tal.
ALVAR AALTO, BORD. Artek 1940-tal.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
KAI NORAMIES, "BROTTARNA".
KAI NORAMIES, "BROTTARNA".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "KARTA".
KRISTIAN KROKFORS, "KARTA".
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
YRJÖ ROSOLA, GLAS, 10 st. Vähän vino. Karhula, 1930-tal.
YRJÖ ROSOLA, GLAS, 10 st. Vähän vino. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
JUHANI HARRI, KOMPOSITION.
JUHANI HARRI, KOMPOSITION.
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
EINO (Eino Romppanen), ABSTRAKT.
EINO (Eino Romppanen), ABSTRAKT.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
SULHO SIPILÄ, SJÄLVPORTRÄTT.
SULHO SIPILÄ, SJÄLVPORTRÄTT.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, SKEPNAD VID VÄGGEN.
ARVO SIIKAMÄKI, SKEPNAD VID VÄGGEN.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
TOM LIEBER, KOMPOSITION.
TOM LIEBER, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAULI VUORISALO, KERAMIKSKULPTUR. Tukan. Sign. PV-JH.
PAULI VUORISALO, KERAMIKSKULPTUR. Tukan. Sign. PV-JH.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
VOITTO HAAPALAINEN, BORDSLAMPA. Idman.
VOITTO HAAPALAINEN, BORDSLAMPA. Idman.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PER STENIUS, KOMPOSITION.
PER STENIUS, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MAUNO MARKKULA, "SPÅRVAGN".
MAUNO MARKKULA, "SPÅRVAGN".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
BERTEL GARDBERG, BÄGARE 3 ST, Ekenäs 1975.
BERTEL GARDBERG, BÄGARE 3 ST, Ekenäs 1975.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
600 EUR
LIISA HALLAMAA, KERAMIKSKÅL. Sign. LH, Arabia.
LIISA HALLAMAA, KERAMIKSKÅL. Sign. LH, Arabia.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
GEORG JENSEN, BROSCH, "Moonlight grapes", onyx, silver.
GEORG JENSEN, BROSCH, "Moonlight grapes", onyx, silver.
Klubbat pris 
270 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
EINAR LYNGE-AHLBERG, KOMPOSITION.
EINAR LYNGE-AHLBERG, KOMPOSITION.
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
AHTI LAVONEN, "PÅ DUKEN".
AHTI LAVONEN, "PÅ DUKEN".
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO PELVO, "SOMMARVIND".
PAAVO PELVO, "SOMMARVIND".
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAULI VUORISALO, BRESSON'S BLOMMOR II.
PAULI VUORISALO, BRESSON'S BLOMMOR II.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS Arabia. Sent 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS Arabia. Sent 1950-tal.
Klubbat pris 
4 300 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "O2X", silver, Lapponia 1977.
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "O2X", silver, Lapponia 1977.
Klubbat pris 
340 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, DOPSKÅL. Sign. Tapio Wirkkala Iiittala.
TAPIO WIRKKALA, DOPSKÅL. Sign. Tapio Wirkkala Iiittala.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
SEPPO KÄRKKÄINEN, KOMPOSITION.
SEPPO KÄRKKÄINEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Sign. Arabia FHK.
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Sign. Arabia FHK.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
SULHO SIPILÄ, STILLEBEN MED TEKANNOR.
SULHO SIPILÄ, STILLEBEN MED TEKANNOR.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
JUHANI LINNOVAARA, AMERIKATANTEN.
JUHANI LINNOVAARA, AMERIKATANTEN.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, Finland 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, Finland 1930-tal.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
SIGRID SCHAUMAN, VY FRÅN BORGÅ.
SIGRID SCHAUMAN, VY FRÅN BORGÅ.
Återrop
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, SLUTSATS.
OLLI LYYTIKÄINEN, SLUTSATS.
Återrop
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "UTAN TITEL".
OLLI LYYTIKÄINEN, "UTAN TITEL".
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AARNO SALOSMAA, "KOMPOSITION".
AARNO SALOSMAA, "KOMPOSITION".
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ROLF SANDQVIST, KOMPOSITION.
ROLF SANDQVIST, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
630 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto. 1950/60-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto. 1950/60-tal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer ett par, "Saturnus" Haimi 1970-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer ett par, "Saturnus" Haimi 1970-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR 4 ST. Modell H2 21013, Idman 1960-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR 4 ST. Modell H2 21013, Idman 1960-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSTION.
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSTION.
Återrop
Utropspris
600 - 800 EUR
SOFIA WILKMAN, "NÅGONTING ANNAT".
SOFIA WILKMAN, "NÅGONTING ANNAT".
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
JUHA SOISALO, "ALICE IN WONDERLAND II".
JUHA SOISALO, "ALICE IN WONDERLAND II".
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, 1930-tal.
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. K. Franck, Nuutajärvi Notsjö. 1960-tal.
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. K. Franck, Nuutajärvi Notsjö. 1960-tal.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, KOMPOSITION.
JUHANA BLOMSTEDT, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ARTTU BRUMMER, VAS. Sign. Riihimäen Lasi Oy.
ARTTU BRUMMER, VAS. Sign. Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, HYLLA. Nupponen, 1960-tal.
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, HYLLA. Nupponen, 1960-tal.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GÖRAN HONGELL, VAS 6335. Karhula, 1930-tal.
GÖRAN HONGELL, VAS 6335. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA, Missis, Orno/Iittala.
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA, Missis, Orno/Iittala.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
OIVA TOIKKA, VAS. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 1988.
OIVA TOIKKA, VAS. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 1988.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
480 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
EVA ANTTILA, BILDVÄV. I festklänning. Sign. E A.
EVA ANTTILA, BILDVÄV. I festklänning. Sign. E A.
Klubbat pris 
430 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKSKÅL, signerad TM Arabia.
TOINI MUONA, KERAMIKSKÅL, signerad TM Arabia.
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-29. Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-29. Idman, 1950-tal.
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "HÖST".
GÖRAN AUGUSTSON, "HÖST".
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
AHTI LAVONEN, "SILVER".
AHTI LAVONEN, "SILVER".
Återrop
Utropspris
12 000 - 16 000 EUR
REINO HIETANEN, "PÅ TU MAN HAND".
REINO HIETANEN, "PÅ TU MAN HAND".
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkare Taito.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkare Taito.
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
SUSANNE GOTTBERG, "GRÅ ABSTRAKT".
SUSANNE GOTTBERG, "GRÅ ABSTRAKT".
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
KAJ FRANCK, DRICKSGLAS, 6 st. Notsjö.
KAJ FRANCK, DRICKSGLAS, 6 st. Notsjö.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Variatio", Haimi 1960-talets slut.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Variatio", Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
GEORG JENSEN, RING, "Moonlight grapes", silver, ametister.
GEORG JENSEN, RING, "Moonlight grapes", silver, ametister.
Klubbat pris 
260 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Tillverkare Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Tillverkare Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
EERO HIIRONEN, "CENTER".
EERO HIIRONEN, "CENTER".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR