SNUSDOSA, silver, Jacob Person Lang, Brahestad 1780.

Invändigt förgylld. Insidan med senare stämplar av C.A.Hård, Brahestad 1829. Storlek 5x6,5 cm. höjd 2 cm. Vikt 89 g.

Slitage. Locket går ej fast.

Proveniens

Tyra Borg

Tyra Borg: Guld och silversmeder i Finland 1373-1873, avbildad fig 80 samt omnämnd på sida 153.

800
9 088
845
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (1 bud)
19 maj 2017 16:45
800 EUR