Matilda Rotkirch

(Finland, 1813-1842)
Matilda Rotkirch
(Finland, 1813-1842)

MATILDA ROTKIRCH, PORTRÄTTER AV KONSTNÄRENS FÖRÄLDRAR KARL FREDRIK OCH AUGUSTA ROTKIRCH (f. Aminoff).

Ej signerade. Olja på duk, 25x21 cm.

Friherre Karl (Carl) Fredrik Rotkirch, född i Borgå, agerade som finsk statsman under den svenska styrelsen och under den ryska tiden. Han deltog bland annat i kung Gustav IV Adolfs besök i Finland och senare även i Borgå lantdag. Rotkirch utsågs år 1817 till president för Vasa hovrätt.

Klubbat pris
2 200
24 926
2 295
Utropspris
1 500 EUR
Budhistorik (26 bud)
12 dec 2017 19:41
2 200 EUR
12 dec 2017 19:40
2 100 EUR
12 dec 2017 19:40
2 050 EUR
12 dec 2017 19:39
2 000 EUR
12 dec 2017 19:39
1 950 EUR
12 dec 2017 19:39
1 900 EUR
12 dec 2017 19:39
1 850 EUR
12 dec 2017 19:36
1 800 EUR
12 dec 2017 19:29
1 750 EUR
12 dec 2017 18:34
1 700 EUR
12 dec 2017 18:34
1 650 EUR
12 dec 2017 18:21
1 600 EUR
12 dec 2017 18:20
1 550 EUR
12 dec 2017 17:58
1 500 EUR
12 dec 2017 17:57
1 450 EUR
12 dec 2017 17:56
1 400 EUR
12 dec 2017 17:56
1 350 EUR
12 dec 2017 17:56
1 300 EUR
12 dec 2017 17:56
1 250 EUR
12 dec 2017 17:54
1 200 EUR
11 dec 2017 20:31
1 100 EUR
5 dec 2017 21:10
1 000 EUR
5 dec 2017 18:37
700 EUR
1 dec 2017 21:23
500 EUR
1 dec 2017 19:29
200 EUR
1 dec 2017 14:57
100 EUR