Kan inte nå servern

Art & Antiques Helsinki F189

Visning 6-11 december. Vardagar kl 11-18, lö - sö. Stora Robertsgatan 12, Helsingfors.

 
286 föremål
TALLRIK, porslin, Popov, Ryssland, 1800-talets första hälft.
TALLRIK, porslin, Popov, Ryssland, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
280 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BROSCH, 18K guld, pärlor. Roland Mellin, Helsingfors 1833-1867.
BROSCH, 18K guld, pärlor. Roland Mellin, Helsingfors 1833-1867.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
KAFFESKEDAR 12 ST, silver, Gustav Klingert, Moskva ca 1900.
KAFFESKEDAR 12 ST, silver, Gustav Klingert, Moskva ca 1900.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
HÄNGE, mabe pärla, fasettslipade smaragder, 18K vitguld.
HÄNGE, mabe pärla, fasettslipade smaragder, 18K vitguld.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
HÄNGE, 18K guld. A. Tillander, Helsingfors 1973.
HÄNGE, 18K guld. A. Tillander, Helsingfors 1973.
Klubbat pris 
330 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BROSCH, camé, 14K guld. A. Tillander, Helsingfors 1950.
BROSCH, camé, 14K guld. A. Tillander, Helsingfors 1950.
Klubbat pris 
340 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
HÄNGE / SIGILL, karneol, jaspis, 14K (56) guld. Moskva ca 1900.
HÄNGE / SIGILL, karneol, jaspis, 14K (56) guld. Moskva ca 1900.
Klubbat pris 
340 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ILMARI AALTO, "STILLEBEN".
ILMARI AALTO, "STILLEBEN".
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
500 EUR
Matta, Persia, semiantiikki, 290x206 cm.
Matta, Persia, semiantiikki, 290x206 cm.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALBERT EDELFELT, ETT PAR.
ALBERT EDELFELT, ETT PAR.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
CIGARETTETUI, silver och emalj, Moskva 1898-1914.
CIGARETTETUI, silver och emalj, Moskva 1898-1914.
Klubbat pris 
480 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
MATTA, silke, old, 130x214 cm.
MATTA, silke, old, 130x214 cm.
Klubbat pris 
480 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BYRÅ, senbarock, Sverige ca 1760.
BYRÅ, senbarock, Sverige ca 1760.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
OKÄND KONSTNÄR, SIMSON OCH DELILA.
OKÄND KONSTNÄR, SIMSON OCH DELILA.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
OKÄND KONSTNÄR, JAKT.
OKÄND KONSTNÄR, JAKT.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
600 EUR
RAGNAR EKELUND, VATTENKRAFTVERK.
RAGNAR EKELUND, VATTENKRAFTVERK.
Klubbat pris 
560 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RING, åttkantslipade diamanter, 14K guld. Sovjetunionen.
RING, åttkantslipade diamanter, 14K guld. Sovjetunionen.
Klubbat pris 
580 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
STOLAR, 6 ST, sengustavianska, Sverige, ca 1800.
STOLAR, 6 ST, sengustavianska, Sverige, ca 1800.
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BROSCH, rosen- och antikslipade diamanter, 14K guld, sent 1800-tal.
BROSCH, rosen- och antikslipade diamanter, 14K guld, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BROSCH / HÄNGE, gammalslipade diamanter, 14K guld, silver.
BROSCH / HÄNGE, gammalslipade diamanter, 14K guld, silver.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
TYKO SALLINEN, "Torp".
TYKO SALLINEN, "Torp".
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
800 EUR
GUSTAVIANSK STOL, Stockholm, 1700-talets slut.
GUSTAVIANSK STOL, Stockholm, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
SKEPPSPORTRÄTT, Anders Lind, London 1870.
SKEPPSPORTRÄTT, Anders Lind, London 1870.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
FLINTLÅSPISTOL, Italien, 1700-talets mitt.
FLINTLÅSPISTOL, Italien, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BROSCH, fasettslipade rubiner och safirer, 18K guld. Frankrike.
BROSCH, fasettslipade rubiner och safirer, 18K guld. Frankrike.
Klubbat pris 
710 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ARTTU HALONEN, MOR OCH BARN.
ARTTU HALONEN, MOR OCH BARN.
Klubbat pris 
725 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
MEDALJONG, 18K guld, pärlor, emalj. Troligtvis England, 1800-tal.
MEDALJONG, 18K guld, pärlor, emalj. Troligtvis England, 1800-tal.
Klubbat pris 
750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RING, briljantslipade bruna diamanter, 18K guld.
RING, briljantslipade bruna diamanter, 18K guld.
Klubbat pris 
770 EUR
Utropspris
900 - 1 000 EUR
OFFICERSVÄRJA, Ryssland, för infanteriet, modell 1841-65.
OFFICERSVÄRJA, Ryssland, för infanteriet, modell 1841-65.
Klubbat pris 
770 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RING, briljantslipade diamanter, platina.
RING, briljantslipade diamanter, platina.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HUGO KNORR, LANDSKAP FRÅN NORGE.
HUGO KNORR, LANDSKAP FRÅN NORGE.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
WILLIAM LÖNNBERG, GÅRDSVY.
WILLIAM LÖNNBERG, GÅRDSVY.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 EUR
AKSELI GALLEN-KALLELA, Stängslet, etsning.
AKSELI GALLEN-KALLELA, Stängslet, etsning.
Klubbat pris 
806 EUR
Utropspris
500 EUR
KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland 1800-talets första hälft, Nikolai I.
KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland 1800-talets första hälft, Nikolai I.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
VÄINÖ HÄMÄLÄINEN, MÅNSKEN.
VÄINÖ HÄMÄLÄINEN, MÅNSKEN.
Klubbat pris 
840 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RING, Bulgari, B.zero1, 18k guld, svart keramik.
RING, Bulgari, B.zero1, 18k guld, svart keramik.
Klubbat pris 
880 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
KLÄDSKÅP, RYSSLAND, 1800-TALETS BÖRJAN.
KLÄDSKÅP, RYSSLAND, 1800-TALETS BÖRJAN.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
FELIX FRANG-PAHLAMA, LANDSKAP, SOLNEDGÅNG.
FELIX FRANG-PAHLAMA, LANDSKAP, SOLNEDGÅNG.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
VÄINÖ KAMPPURI, STILLA DAG.
VÄINÖ KAMPPURI, STILLA DAG.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BYRÅ, 1700-talets slut, Danmark/Tyskland.
BYRÅ, 1700-talets slut, Danmark/Tyskland.
Klubbat pris 
921 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
SPELBORD, Ryssland, 1800-talets början.
SPELBORD, Ryssland, 1800-talets början.
Klubbat pris 
940 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
RING, briljantslipad diamant, 14K guld. Morris Lindblom, Åbo 1986.
RING, briljantslipad diamant, 14K guld. Morris Lindblom, Åbo 1986.
Klubbat pris 
980 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ALBERT EDELFELT, STUDIE AV ELLI GRAHN-NISKA.
ALBERT EDELFELT, STUDIE AV ELLI GRAHN-NISKA.
Klubbat pris 
980 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR CAWÉN, "Man och häst".
ALVAR CAWÉN, "Man och häst".
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
TEMPERANTIA-FAT.
TEMPERANTIA-FAT.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MATTA, silke, orientalisk, old, 237x172 cm.
MATTA, silke, orientalisk, old, 237x172 cm.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
VAS "Girolle", porslin, Sèvres 1900, Alexandre Sandier.
VAS "Girolle", porslin, Sèvres 1900, Alexandre Sandier.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
CARL DANIELSON, ÅBO.
CARL DANIELSON, ÅBO.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 500 EUR
ALI MUNSTERHJELM, SKUTOR PÅ AURA Å.
ALI MUNSTERHJELM, SKUTOR PÅ AURA Å.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KANDELABRAR ETT PAR, silver, Linz, Österrike-Ungern, 1800-talets slut.
KANDELABRAR ETT PAR, silver, Linz, Österrike-Ungern, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TRAUGOT, G.A.V.
TRAUGOT, G.A.V.
Klubbat pris 
1 055 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
MEDALJONG, rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland, sent 1800-tal.
MEDALJONG, rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
1 055 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
WÄINÖ AALTONEN, öljy kankaalle, sign.
WÄINÖ AALTONEN, öljy kankaalle, sign.
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
VENNY SOLDAN-BROFELDT, LÖKAR.
VENNY SOLDAN-BROFELDT, LÖKAR.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR