Dale Patrick Chihuly

(USA, Född 1941)
Dale Patrick Chihuly
(USA, Född 1941)

DALE PATRICK CHIHULY, glasskulptur samt mapp, Nuutajärvi Finland 1995.

I form av pumpa. Längd ca 57 cm. Diameter ca 30 cm.
Mapp "Chihuly over Venice Nuutajärvi, Finland, part I, June 1995. Innehåller 22 st tryckbilder av Chihulys installationer i Nuutajärvi. 48x33 cm.

I tillverkningen ojämt avkapad mynning. Mapp med bruksslitage.

Proveniens

Enligt given uppgift var skulpturen en gåva till hyttmästarens familj som Chihuly bodde hos, under sin vistelse på Nuutajärvi glasbruk 1995.

Dale Chihuly är en av vår tids mest beundrade amerikanska konstnärer och han är känd för sina unika verk. En konstnärs portfolio, Chihuly Over Venice, Nuutajärvi, Finland är en vacker sammansättning av bilder och ritningar från Dale Chihulys vistelse i Finland, juni 1995. Chichuly bestämde sig för att skapa sina unika takkronor i världens främsta glasbruk och började sin resa I Notsjö, Finland. Tillsammans med hantverkarna på Notsjö glasbruk skapade Chichuly och hans Amerikanska glasblåsare den första av fjorton takkronor.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

1 450
16 632
1 517
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (11 bud)
19 mar 2018 18:19
1 450 EUR
19 mar 2018 18:19
1 300 EUR
19 mar 2018 18:16
1 200 EUR
19 mar 2018 17:55
1 100 EUR
19 mar 2018 9:44
1 050 EUR
17 mar 2018 14:50
1 000 EUR
17 mar 2018 2:13
700 EUR
14 mar 2018 18:57
600 EUR
10 mar 2018 23:57
500 EUR
9 mar 2018 8:34
200 EUR
8 mar 2018 23:54
150 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977