CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, gungstol, "Inkeri", Hiort Tuote Puunveisto, 1940-talets mitt.
Sitsen med fast klädsel. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 56 cm. Sitthöjd 47 cm. Totalhöjd 84 cm. Medernas längd 102 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Senare klädsel.