Mari Rantanen

(Finland, Född 1956)
Mari Rantanen
(Finland, Född 1956)

MARI RANTANEN,"SYMPTOM OF THOUGHT".

Triptyk. A tergo sign. -89. Olja på duk 61 x 56 + 61 x 46 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Konstnär

Mari Rantanen, finländsk bildkonstnär. Utbildad vid Finska konstakademin, Helsingfors 1975-1979, vid Pratt Institute, New York, Professor vid Konstakademien i Stockholm 1996-2005. Mari Rantanen har alltid varit intresserad av färgens och formens samspel och ljusets uttryckskraft. Hennes måleri präglas av starka kraftfält och ett ytterst personligt färgspel i komplexa mönster.

Klubbat pris
1 600
18 128
1 669
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
Budhistorik (5 bud)
14 jun 2020 15:35
1 600 EUR
14 jun 2020 15:33
1 500 EUR
14 jun 2020 15:32
1 100 EUR
14 jun 2020 15:29
1 000 EUR
29 maj 2020 13:26
800 EUR