KARMSTOL, senempire Ryssland 1820-1840-tal.

Mahognyfaner. Ryggbricka med skurna dekor. Sabelben, armlän med avslutande voluter och akantusblad. Stoppad, löstagbar sits. Sitthöjd ca 45 cm, bredd 57 cm, totalhöjd 94 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Senare förstärkningar och klädsel.

Klubbat pris
270
3 059
282
Utropspris
400 - 500 EUR
Budhistorik (10 bud)
14 jun 2020 15:48
270 EUR
14 jun 2020 15:48
250 EUR
13 jun 2020 20:27
220 EUR
13 jun 2020 20:27
200 EUR
13 jun 2020 20:27
200 EUR
11 jun 2020 1:47
180 EUR
1 jun 2020 20:55
110 EUR
31 maj 2020 9:07
100 EUR
30 maj 2020 9:31
50 EUR
29 maj 2020 19:33
30 EUR