VITRINSKÅP, 1800-talets slut.

VITRINSKÅP, 1800-talets slut.

Tudelat skåp. Konturerat krön med otydlig datering. Dubbla glasade dörrar med bakomliggande hyllinredning. Undertill tre draglådor och skåp. Bredd 171 cm. Djup 61 cm. Höjd 218 cm.

Ställvis omfattande slitage och skador. Övre delen senare renoverad och målad. Senare hyllplan och glas. Krön saknar dekoration.

Proveniens

August Fredrik Soldan.

Klubbat pris
1 050
11 897
1 095
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Budhistorik (3 bud)
14 jun 2020 14:39
1 050 EUR
13 jun 2020 8:43
1 000 EUR
30 maj 2020 17:45
300 EUR