Karmstol, tillhört drottning Viktoria, Solliden, sits med broderi av Gustav V. Sannolikt Italien, 1800-tal.

Målad i valnötsimitation. Genombruten rygg med lyra. Märkt med drottning Viktorias ägarbrännstämpel "V" under krona, samt med Gustav V:s märkning och otydligt "Solliden", nr 181. Med Gustav VI Adolfs ägarmärkning på pappersetikett. Påsydd märkning "No 184 Broderiet på denna stol är utfört av KONUNG GUSTAF V år 1925". Höjd 90 cm, bredd 51 cm, sitthöjd ca 40 cm.

Slitage. Lagningar. Senare delar.

Proveniens

Tidigare Drottning Viktoria, därefter Gustav V, sedan Gustav VI Adolf. Jämför stolar i samma serie sålda på Bukowskis hösten 2010/559 nr: 202987

Svenska slott och herresäten, band II, Stockholm 1934, Öland, delar av stolsuppsättningen avbildad sid. 23, Drottningens salong. Sid 28: "Sittmöbeln - i italiensk empir - i detta rum hade ett stort affektionsvärde för drottningen. Klädseln - vävnad i en blandning av linne och silke - är nämligen helt och hållet ett verk av gemålens textilt konstförfarna hand. Originellt nog är det emellertid varierande mönster på varje möbeldel".

Utropspris
400 EUR
Mikael Nygård
Mikael Nygård