Olof Ottelin

(Finland, 1917-1971)
Olof Ottelin
(Finland, 1917-1971)

Olof Ottelin, fåtöljer, ett par, "Mister", Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik 1950-tal.

Fast stoppad klädsel, armlän och ben i trä. Bredd 70 cm. Sitthöjd 40 cm. Total höjd 80 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Senare klädsel med skador.

Karl Olof Ottelin föddes i Helsingfors 3.5 1917. Ottelin blev student år 1938 från Svenska Normallyceum i Helsingfors. Följande år påbörjade Ottelin sina studier vid Centralskolan för Konstflit, där han bl a hade Werner West som lärare. Efter ett års studier tvingades Ottelin avbryta sina studier p g a krigsåren. Han utdimitterades som inredningsarkitekt år 1946 och Ottelins första anställningar som möbelritare inleddes vid Sopenkorpi Oy Lahtis (1946 -1947) och Majanders möbelbutik Oy Mobilia Ab i Helsingfors (1947).
År 1948 anställdes Olof Ottelin som möbelarkitekt på Stockmanns ritkontor. I denna tjänst arbetade han ända fram till år 1953 varefter han utnämdes till chef för Stockmanns möbelavdelningen. År 1955 valdes Olof Ottelin som Werner Wests efterträdare och utnämndes till konstnärlig ledare för Stockmanns inredningsavdelningar. I denna uppgift verkade han ända fram till år 1971.

Klubbat pris
420
4 733
438
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (5 bud)
24 okt 2021 13:58
420 EUR
24 okt 2021 13:18
400 EUR
23 okt 2021 9:36
350 EUR
17 okt 2021 11:29
250 EUR
16 okt 2021 14:56
100 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977