Kan inte nå servern

Børge Mogensen

(Danmark, 1914-1972)
Børge Mogensen
(Danmark, 1914-1972)

Børge Mogensen, fåtöljer, ett par, "Spanska stolen" Fredericia Stolefabrik, Danmark.

Ekstomme, läderklädsel. Bär tillverkarens etikett. Bredd 82 cm. Höjd 68 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Torrsprickor på lädret.

Formgivare

Børge Mogensen var en framgångsrik dansk möbelformgivare som bidrog till att göra dansk möbelkonst världskänd på 1950-talet med sina funktionella sittmöbler i trä. Efter en gedigen utbildning hos Kaare Klint på den Kungliga Danska Konstakademien i Köpenhamn blev han en central formgivare i Danmark. Mycket av det vi i dag associerar med dansk möbeldesign är formgivet av Mogensen. Mogensen startade eget 1950 och karakteriseras av starka och enkla linjer. Några välkända modeller är “Hunting chair”, “Spokeback Sofa” och “Spanish Chair”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 085
E
U
R
46 855
S
E
K
4 275
USD
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (34 bud)
9
24 okt 2021 18:00
4 085 EUR
8
A
24 okt 2021 18:00
4 001 EUR
8
24 okt 2021 17:57
3 970 EUR
9
A
24 okt 2021 17:57
3 870 EUR
9
24 okt 2021 17:56
3 850 EUR
8
24 okt 2021 17:54
3 750 EUR
9
A
24 okt 2021 17:54
3 660 EUR
9
24 okt 2021 17:53
3 550 EUR
6
24 okt 2021 17:52
3 450 EUR
8
A
24 okt 2021 17:52
3 350 EUR
6
24 okt 2021 17:52
3 350 EUR
8
24 okt 2021 17:49
3 250 EUR
6
24 okt 2021 17:48
3 150 EUR
8
A
24 okt 2021 17:44
3 050 EUR
6
24 okt 2021 17:44
3 000 EUR
8
24 okt 2021 17:42
2 800 EUR
3
24 okt 2021 8:45
2 700 EUR
6
A
23 okt 2021 23:31
2 600 EUR
7
23 okt 2021 23:31
2 600 EUR
6
22 okt 2021 21:46
2 500 EUR
4
20 okt 2021 10:03
2 400 EUR
5
A
20 okt 2021 10:03
2 300 EUR
4
20 okt 2021 10:03
2 300 EUR
5
19 okt 2021 9:16
2 200 EUR
3
15 okt 2021 21:43
2 100 EUR
4
15 okt 2021 20:00
2 000 EUR
3
14 okt 2021 10:47
1 950 EUR
4
13 okt 2021 20:27
1 900 EUR
3
A
13 okt 2021 20:27
1 855 EUR
3
10 okt 2021 20:46
1 850 EUR
1
9 okt 2021 21:21
1 800 EUR
3
9 okt 2021 21:20
1 750 EUR
2
9 okt 2021 8:42
1 700 EUR
1
8 okt 2021 20:28
1 650 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice