1360059

Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Albert edelfelt, skiss till illustrationen "drottning kristina som barn".

Albert Edelfelt, Skiss till illustrationen "Drottning Kristina som barn".

Sign. Akvarell och tusch 24x20 cm.

Åldersrelaterat slitage. Slitage.

Illustrationen "Drottning Kristina som barn" från "Svenska bilder", Carl Snoilsky, Hugo Gebers Förlag, Stockholm 1905, s.38. Illustrationerna utfördes åren 1891-1894.

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
Rekommendationer