Gottlieb Iwersson

(Sverige, 1750-1813)
Gottlieb Iwersson
(Sverige, 1750-1813)

Tebord, med fajansbricka, originalunderrede tillskrivet Gottlieb Iwersson, Sengustavianskt, sent 1700-tal.

Bord fanerat i mahogny. På raka nedåt avsmalnande ben med avslutande hjultrissor. Sarg med fyra lådor. Delvis utdragbar skiva undertill. Brickan sannolikt Rörstrand. Motiv från Drottningholm. Skivan undertill märkt P:G:S:No 30. Total längd 114, bredd 85, höjd 78 cm. Bricka 89 X 61 cm. Nyckel medföljer.

Smärre slitage. Smärre fanerskador och fanerlagningar. Smärre fläckar. Nagg/smärre glasyrbortfall. Glasyrmistor från bränningen som täckts med flugor i måleriet. Märken.

Proveniens

Sålt på Bukowskis auktion A389, hösten 1971, katalognummer 424, avbildat pl 59.

Attribueringen gjord av Torsten Sylvén enligt medföljande kopia på utlåtande från 1999

Formgivare

Gottlieb Iwersson föddes i Malmö 1750. Han var andre son till åldermannen i Malmö Snickareämbete Olof Iwersson. Hans äldre broder Johannes blev med tiden mästare i Malmö. Gottlieb blev gesäll 1769 efter att ha gått i lära hos fadern och försökte att bli mästare 1774. Då väntetiden blev för lång flyttade Iwersson till Stockholm och blev omkring 1775 gesäll hos Nils Dahlin, också han bördig från Skåne. Otålig på att bli mästare vände sig Gottlieb Iwersson 1778 direkt till kung Gustav III med en ritning på en sekretär. Kungen godkände denna och ämbetet ansåg sig ej kunna gå emot kungens vilja. Samma år blev han således mästare och hovschatullmakare. Mästerstycket, som står på Stockholms slott, består av en sekretär med stora riksvapnet. Sekretären var den första skrivmöbel sedan Haupts skrivbord som godkändes. Under hela sin verksamhetstid snickrade Iwersson intarsiadekorerade möbler vars dekorelemet närmast kan spåras till Georg Haupts formförråd. Iwersson gjorde även eleganta släta mahognymöbler med mässingsdetaljer under den sengustavianska stilepoken.

Utropspris
50 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61