Erik & Axel Olson – Ett konstnärligt broderskap F229

Bröderna Erik och Axel Olson växte upp i en enkel sjömansfamilj i Halmstad. Redan 1915 bildade de gruppen Gnistan tillsammans med kusinen Waldemar Lorentzon. På en utställning i Halmstad i början av 1920 talet upptäcks de av konstkännaren Egon Östlund som introducerar dem till Gösta Adrian-Nilsson. Kort därefter reser Axel till Berlin och kommer i kontakt med avantgardet på kontinenten så som Der Sturm, italiensk futurism, rysk konstruktivism och fransk kubism. Erik Olsons möte med GAN kom att påverka honom starkt och det vidgade hans horisonter mot den europeiska avantgardekonsten. Erik åker till Paris där han kom att ingå i Fernand Légers första elevkull på Académie Moderne. Senare, under 1930-talet, övergick han, tillsammans med övriga medlemmar i Halmstadgruppen, till surrealismen.

Denna privatsamling består av verk av båda bröderna Erik och Axel Olson med proveniens konstnärernas familj.