Beck & Jung (Holger Bäckström & Bo Ljungberg)

(Sverige, 1939-1997)
(Sverige, 1939-1997)

Beck & Jung, handkolorerad relief, signerad Beck o Jung, daterad 1975 och numrerad 27/50.

"Y-270". Totala mått (inkl. ram) 70,5 x 70,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Repor

Beck & Jung var den svenska konstnärsduon Holger Bäckström och Bo Ljungberg och är bland annat kända för konstverket "Hej patient" vid entrén till Huddinge sjukhus och för den massproducerade askkoppen Ultima, men kanske mest kända är de för variationer på tredimensionella rutnät i regnbågens alla färger, som de utformade som testutskrift för en tidig bläckstråleskrivare. Dessa bilder såldes också som tavlor. Beck & Jungs första separatutställning var på Lunds Konsthall 1967. Duon hade redan 1966 börjat använda stordatorer som konstnärligt medel. Bildutskriftsmöjligheterna var vid denna tid begränsade och konstnärerna tvingades att använda radskrivarens standardtecken för att forma de första primitiva bilderna. Trots tekniska svårigheter och skepsis från kollegers och kritikers sida såg de i förlängningen stora möjligheter för den grafiska bilden. Beck & Jungs måleri och experiment med datagenererade bilder har uppmärksammats runt om i världen, inte minst i USA med ett tiotal separatutställningar.

Utropspris
5 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89