Bärtallrikar, tre stycken, kraakporslin. Mingdynasti (1368-1644).

Dekor i underglasyrblått med motiv av simmande räka bland sjögräs. s.k. klappmutz modell. Diameter 14 cm.

Nagg. Tillverkningsdefekter.

Proveniens

Tidigare i Marja Orastius samling.

Utropspris
5 000 SEK