Målningar, tre stycken, Kina, Huxian, s.k. bondemålningar, 1900-talets andra hälft.

En föreställande by med träd i färgsprakande höstfärger. Mått 79x54 cm. Signerad och med sigill i rött.

En föreställande flickor som tvättar tyg i ett vattendrag. Mått 90x60. Märkt med sigill i rött. Luo Zhijian "Xi bu"

En föreställande folk som möts vid en bro. Med kalligrafi. Liu Zhigui "Zuo bian, yi cun, you yi zhuan". Mått 86x60 cm.

Oramade. Slitage. Fläckar. Revor.

Proveniens

Purchased by the present owner in China in the 1970's.

Utropspris
3 000 SEK