Apotekskrus, två stycken. Albarello, 1500/1600-tal.

Den ena med målad dekor i gult och blått föreställande St Sebastian genomborrad av pilar. Höjd 28 cm. Den andra med dekor i grön, blåå, gul och vit glasyr med centralt motiv av en man som samlar in örter/läkemedel. Höjd 26 cm.

Sprickor, skador, lagningar.

Proveniens

Apotekare, fil dr hc, Gunnar Göthberg. Han var en nestor om kunskapen och den historiska utvecklingen inom läkemedelsområdet och var en av iniativtagarna till grundandet av Farmacihistoriska Sällskapet 1972. Göthberg översatte den första upplagan av Svenska Farmakopén från 1775 från latin till svenska. 1999 blev han filosofie hedersdoktor vid den humanistiska fakulteten i Göteborg och han var även hedersledamot i Apotekarsocieteten och Farmacihistoriska Sällskapet.

Under medeltiden då digerdöden gick över Europa kom Sebastian att bli ett skyddshelgon mot sjukdomen. Som sådant avbildas han genomstungen av pilar iklädd ett ländkläde, bunden mot ett träd i en lidande pose.

Utropspris
8 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02