Ali Munsterhjelm, Skärgårdsvy (Utsikt över Pemarn, Pikis)
Sign. 1906. Olja på duk 75,5 x 148 cm.
Ställvis färgbortfall. Krackelyr.
Ali Munsterhjelm - värimaalari. Åbo konstmuseum 17.9.-7.11.1999.