Japan – The land of the rising sun F299

Temaauktionen ”Land of the Rising Sun” innehåller ett urval japansk konst och konsthantverk från Edo-perioden och Meiji fram till 1900-talet med dess moderna uttryck. Auktionen bjuder på porslin, keramik, brons, träsnitt, rullmålningar och möbler som oberoende av ålder kännetecknas av den japanska omsorgsfullt genomtänkta estetiken i kombination med kvalitet. Detta uttryck gör att temaauktionens föremål passar utmärkt i både moderna som klassiska inredningar och bidrar till att skapa något unikt.

Välkommen att bjuda på en temaauktion med föremål från flera privata samlingar, noggrant utvalda av Bukowskis kategorispecialister.

40 föremål
Ando Utagawa Hiroshige, efter, färgträsnitt, Japan.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Fat, porslin. Japan, Genroku, 1700-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Korg, flätad. Japan, 1900-tal, signerad.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skålfat, porslin. Japan, 'Nabeshima ware', tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 450 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Kikugawa Eizan, färgträsnitt, 2st, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skålfat, satsumagods. Japan, Taisho.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Paraplyställ / golvvas, porslin, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fohund, flintgods. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ando Utagawa Hiroshige, färgträsnitt, Japan, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Figurin, porslin, Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ando Utagawa Hiroshige, färgträsnitt, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ito Shinsui, färglitografier, 10st, Japan, 1931.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Katsushika Hokusai, efter, färgträsnitt, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skulptur, brons. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
13 020 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Mask, Tengu, lackarbete, Japan, Meiji/Taisho, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kortsvärd, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Utagawa Kunisada, färgträsnitt, två stycken, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Rökelsekar med lock, brons. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Utagawa Hiroshige II, färgträsnitt, Japan, 1859.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Skulptur föreställande Samuraj, brons. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
12 501 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Toshikata Mizuno, färgträsnitt, triptyk, sent 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Golvurna, Satsuma, Japan, omkring 1900.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Paraplyställ, porslin. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK