Invändigt förgylld, cylindrisk, på fyra tassfötter, slät med snås och pärlstavskanter, rakt trähandtag med tapp, på locket ros. Graverade ägarinitialer undertill. Även locket med stämplar. Höjd 12,5 cm, vikt 307 g.
Handtag något skadat i längst ut och saknar knopp.
Handtaget vickar något.
Obetydliga strödda skrapmäken.
Ett par mindre nagg på locket.
Står något ojämnt, dvs den vickar lite (men mindre än 1 mm).
God kondition.