cups with saucers, cups height 6, saucers diameter 11 cm

Bestående av:
8 moccakoppar med fat, kopparnas höjd 6, fatens diameter 11 cm.
10 kaffekoppar med fat, kopparnas höjd 6,5, fatens diameter 14,5 cm.
12 tekoppar med fat, kopparnas höjd 7, fatens diameter 17 cm.
12 assietter, diameter 18 cm.
12 tallrikar, diameter 21 cm.
4 tallrikar, diameter 23 cm.
12 mattallrikar, diameter 26 cm.
8 djupa tallrikar, diameter 22,5 cm.
2 serveringsskålar, längd 25 cm.
2 uppläggningsfat, längd 33-37 cm.

Bruksslitage. Mattallrikar med ställvis hårdare bruksslitage.
1 tekoppsfat med lagning.
2 kaffekoppar med mindre fotnagg.
1 mattallrik med avslag på undersida kant.

Utropspris
18 000 SEK