Japanese Works of Art F342

Bukowskis presenterar en kurerad samling japansk konst och konsthantverk.

Samlingen visar dragningskraften till den japanska konsten och konsthantverket hos de svenska samlarna. I Europa har så väl som framstående konstnärer som gemene man fascinerats av den otroliga konsthantverksskickligheten i Japan. Ta chansen att omge dig med vackra skatter från Solens Rike.

86 föremål
Aftonväska silver Asien tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Kista, Tansu, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Vas, porslin, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kawase Bunjiro Hasui, färgträsnitt, Japan 1900-talets mitt.
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bricka, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ohara Koson, färgträsnitt, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordsskärm, sexdelad, Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
18 volymer rörande Japansk konst och konsthantverk.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Miniatyrer, brons. tre stycken, Kina, 1600-1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Lykta, brons. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Ando Utagawa Hiroshige, efter, färgträsnitt, Japan. 1900-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Servisdelar, porslin, 13 st, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kanna, porslin. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Portal, två stycken, brons. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Assietter, sex stycken, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Fat, porslin, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Wen Cheng, efter, träsnitt, 1900-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ask med lock, lack.  Japan, omkring 1900.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vaser, ett par Satsuma, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Kawase Hasui, efter, färgträsnitt, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Servis, 24 delar, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
9 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Yoshimoto Nara, ashtray "Too Young To Die", 2002 Bozart.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Skålar, 3 st, stengods, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Figurin, elefant, porslin, Japan, Edo 1603-1867.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Korgar, två stycken, flätade. Japan, omkring 1900.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Vas, porslin. Japan, Edo (1666-1867).
Klubbat pris
6 533 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Penselställ, två stycken, bambu. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
951 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Paneler, två stycken, trä. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kobayashi Eijiro, färgträsnitt, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Vaser, nio stycken, cloisonne. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ytterfoder, porslin, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Skål, porslin, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Katsushika Hokusai, efter, färgträsnitt, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vas, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ito Shinsui, efter, färgträsnitt, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Shoda Koho, färgträsnitt, 3 st, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Docka, Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Emiko Satsuta, akvarell, signerad.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tallrikar, 18 stycken, porslin. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Katsushika Hokusai, efter, träsnitt, Meiji eller Taisho.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Tekanna Japan sterling silver tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Lockurna japan Imari omkring 1900.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Rökelsekar brons, Japan sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Utagawa Hiroshige färgträsnitt, Japan, först utgivet 1834.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fat 13 dlr  Japan silver 1900-talets början.
Klubbat pris
5 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Tatsuzo Shimizu, blandteknik signerad.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Paraplyfäste Japan tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Utagawa Kunisada, färgträsnitt 3 st, Japan 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Figurin Japan 1900-talets början porslin.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Yoshihiko Ito, akvarell signerad.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Toshikata Mizuno, färgträsnitt triptyk, Japan Meiji.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK