Skål samt skålar, sex stycken, keramik. Japan, Edo perioden (1666-1868).

Bestående av en större skål samt sex mindre skålar. Dekor av blomsterkvist i underglasyrblått samt förgylld dekor. Diameter 13-21 cm.

Krackelyr , nagg, sprickor.

Proveniens

Klubbat pris
3 533
309
326
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (12 bud)
30 apr 2023 18:59
3 533 SEK
30 apr 2023 18:58
3 333 SEK
30 apr 2023 18:58
3 200 SEK
30 apr 2023 18:58
3 000 SEK
30 apr 2023 18:58
2 800 SEK
30 apr 2023 18:55
2 600 SEK
30 apr 2023 18:55
2 400 SEK
30 apr 2023 18:54
2 200 SEK
30 apr 2023 18:54
2 000 SEK
26 apr 2023 23:04
1 800 SEK
23 apr 2023 10:14
350 SEK
22 apr 2023 7:14
300 SEK