Verk av Carl Fredrik Reuterswärd ur Daniel Cordiers samling F343

Motståndskämpe, spion, historiker, författare, konsthandlare; Daniel Cordier levde tusen liv. Bukowskis presenterar i denna temaauktion 42 verk av Carl Fredrik Reuterswärd ursprungligen från Cordiers samling.

Carl Fredrik Reuterswärd är inte bara en konstnär, han är flera – så har någon uttryckt det. Ett konstnärskap som gav uttryck för lekfullhet och enorm spännvidd över närmare sju decennier, flera pseudonymer och de flesta tekniker.

Reuterswärd är en av de internationellt mest välkända svenska konstnärerna. Han var en viktig del av det moderna konstlivet som under 1960-talet växte fram och frodades kring det då nyöppnade Moderna Museet. 1961 medverkade han i museets numera ikoniska grupputställning ”Rörelse i konsten”, innan han året efter flyttade till New York. Pop-konsten med happenings och performances hade slagit igenom i USA och Moderna museet blev scenen för denna nya konst med utställningar som bjöd in besökarna att aktivt delta i konsten. Det var plötsligt tillåtet att ha roligt på en utställning och att röra och ta på föremålen. Reuterswärd spelade en viktig roll i denna banbrytande period och med sina Duchamp-inspirerade verk gjorde han, ofta med ett humoristiskt anslag, uppror mot den etablerade konsten. Debuten på legendariska galleriet Samlaren i Stockholm 1957 följdes av ett internationellt genombrott på det betydelsefulla Galerie Maeght i Paris ett tiotal år senare.

Reuterswärd är upphovsman till det ikoniska verket ”Non violence” som betraktas som det internationellt mest kända svenska konstverket i världen. Ett kännetecken på genialitet är inte sällan att sammanföra två saker som ingen tidigare har tänkt på att förena. Reuterswärd lyckades skapa en oerhört kraftfull symbol då han förenade revolvern och knuten i sitt verk Non-Violence.

1989 drabbades Reuterswärd av en stroke som tvingade honom att växla arbetshand från höger till vänster. Han har beskrivit tiden efter sin stroke delvis som en form av befrielse. Han började teckna med vänsterhanden, och linjerna och motiven tycks ange ett sökande både bakåt och framåt i tid, före och efter hjärnblödningen. I de monumentala oljekritteckningarna från sent 1990-tal framträder både mytologiska gestalter och akrobatiska övningar bland motiven.

Under hela sin karriär spelade Reuterswärd med flera olika alias och pseudonymer som slutligen tycks mynna ut i honom själv, där det gåtfulla och drömlika samsas med hopp, existentiellt tvivel och konceptuell humor. I den aktuella temaauktionen står Reuterswärds ”lackvareller” i fokus, både på duk och på papper.

10 föremål
Carl Fredrik Reuterswärd, Utan titel.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK