Konst från en privat samling F357

Bukowskis är glada att presentera en samling huvudsakligen 1900-talskonst förvärvad över tid som har skapats med både kunskap och kärlek till konsten.

Totalt omfattar auktionen ett 60-tal målningar och grafik av både svenska och internationella konstnärer. Bland de internationella konstnärerna bör nämnas verk av James Coignard, Salvador Dalí och André Lanskoy. Av de svenska konstnärerna märks flera fina verk av Lennart Rodhe, Lage Lindell, Hans Viksten, Roland Svensson, Madeleine Pyk med flera.

Detta är ett enastående tillfälle att införskaffa verk av både väletablerade och mindre kända konstnärer från det spännande och mångfacetterade 1900-talet.

43 föremål