Tyra Kleen

(Sverige, 1874-1951)
Tyra Kleen
(Sverige, 1874-1951)

Tyra Kleen, fyra häften med åtta tryckta planscher (varav en dublett), "Temple Dances and Musical Instruments in Bali".

Med unik mapp "Bali dess mudras och tempeldansare av Tyre Kleen" med Rockelstad-exlibris och dedikation "Till Eric von Rosen med vänskap från Tyra Kleen Maj 1925". Manuskript till föredrag hållet på Svenska Sällskapet för Anthropologi och Geografi.

Skador på mapp. Gulnade.

Proveniens

Eric von Rosen, Rockelstad, enligt dedikation.

Utropspris
5 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14