In Search of the New – Late 19th Century Art in Sweden F381

Under det sena 1800-talet skedde fundamentala förändringar i den västerländska konsten. I och med friluftsmåleriet intåg i Frankrike på 1860-talet blev den västerländska konsten allt mindre akademisk och allt mer fri. I flera länder växte konströrelser fram som aktivt försökte reformera och förnya konsten. I Sverige hade vi de så kallade ’opponenterna’ som drevs av nyfikenhet och sökande efter den moderna och fria konsten. Det var det sena 1800-talets konstnärers sökande efter det nya som senare skulle bana vägen för modernismen. I denna temaauktion lyfter vi fram dessa viktiga konstnärer och den lyskraft och vitalitet som deras konst uttrycker.

24 föremål
Helmer Osslund, Vårfors.
Helmer Osslund, Vårfors.

Utropspris
25 000 SEK
Hugo Birger. Flamencoparet.
Hugo Birger. Flamencoparet.

Utropspris
8 000 SEK