Med 38 + 11 graverade planscher, 1786-87

Ferdinand Berthoud:

Essai sur l'horlogerie; dans lequel on traite de cet art, relativement à l'usage civil, à l'astronomie et à la navigation, en établissant des principes confirmés par l'expérience. […] Seconde édition. Avec figures en taille-douce. 1-2.

Paris, J. G. Merigot le jeune / Didot fils, 1786. 4:o. 26 x 19,5 cm. [4] + LVI + 488 sid. (inkl. Tables); + [4] + VIII + 452 sid. + 38 utvikbara graverade planscher.

Två volymer, nötta och skavda samtida skinnband, ryggarna med upphöjda bind. Första delens förtitel med rispa mitt på bladet men utan förlust, sid. 156-8 i andra delen ganska ljust fläckade av spill eller stänk, inlagan lätt lagerfläckad, några av planscherna lätt veckade. Exlibris för Stefan Anderson och blåstämpel för B. & Å. Falk.

Första upplagan utkom 1763.

Tillsammans med supplementet:

Ferdinand Berthoud:

De la mesure du temps, ou Supplément au Traité des Horloges marines, et à l'Essai sur l'Horlogerie.

Paris, J. G. Merigot le jeune / Didot fils, 1787. 4:o. 26,2 x 20 cm. [4] + XVI + 276 sid. + 11 utvikbara graverade planscher.

Trevligt lätt nött och smutsat samtida skinnband, guldornerad rygg med upphöjda bind, pärmarna med kantlinjer i guld, förgyllda pärmkanter och inre denteller, marmorerade för- och eftersättsblad, läsband i siden. Inlagan ställvis lätt lagerfläckad. Exlibris för Stefan Anderson och blåstämpel för B. & Å. Falk.

.

Proveniens

Åke Falk Urhandel, Nybrogatan 5, Stockholm

Utropspris
15 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02