Scandinavian books about clocks and watchmaking - 47 vols.

Provenance: Åke Falk urhandel, Stockholm. Most books carry the blue ownership stamp of B & Å Falk, 6 x 4,5 cms, with a falcon vignette. Many books are or have been loosely covered with protective plastic, sometimes resulting in sellotape

offsetting on endleaves. This is indicated below with a lowercase or uppercase ”x” / ”X” depending on visibilty of the staining.

O. Ahlström: Synverktyg från äldre tider. Katalog omfattande synverktyg från tiden 1600-talets slut till 1900-talets början (Stockholm 1943, x)

P. E. Bjerring: Indgrebnings-Nøglen. Regler til beregning og løsning (Kjøbenhavn 1898, x)

N.-A. Bringéus: Klockringningsseden i Sverige (Stockholm 1958, x)

P. S. Christensen & H. Wille: Brille- og Instrumentoptik. Håndbog og lærebog for optikere, 1-2 (Odense 1946)

B. Ejerhed: Handbok i finmekanik för mekaniker, finmekaniker, elmekaniker, verktygsarbetare, instrumentmakare m. fl (Stockholm 1957)

Formelsamling utarbetad av Sven Sandström (Malmö, no date, x)

M. Grossmann: Konstruktion av ett enkelt, men mekaniskt fullkomligt ur (Stockholm 1918, X), [bound with:] L. Strasser: Den fria ankargången för ur (Stockholm 1918, X), [and:] W. Schwanatus: Boettmakaren (Stockholm 1919, X), [and:] L. Lossier: Reglering av ur i olika lägen (Stockholm 1919, X)

M. Grossmann: Konstruktion av ett enkelt, men mekaniskt fullkomligt ur (Stockholm 1918, X)

Haandbog for urmagere 1-4 (København 1948, x)

M. Hallman: Hofurmakare Jean Fredmans äktenskap (Stockholm 1915, x)

H. Hammarlund: Ur-kalender för år 1899 (Stockholm 1899, x, title torn with corner loss)

H. Hammarlund: Urens historia (Stockholm 1904, X)

N. Hedin: Allmogeurmakeriet i Värmland. Försök till Historik (Karlstad 1929, x)

N. Hedin: Allmogeurmakeriet i Värmland. Försök till Historik (Karlstad 1929, X)

H. Horrmann: Prisbelönt afhandling om justering af cylinderur med fyra stenhål (Nyköping 1881, X)

E. Jacobsson: Urmakare i Mora socken (Falun 1987, X)

H. Jendritzki: Reparation av armbandsur (Halle 1943)

J. Laurila & K. Könni: Könnin suku. Sukuhistoria ja sukuluettelo (Vaasa 1949, X)

B. Liisberg: Urmagere og ure i Danmark med en kort fremstilling af urets og tidsforkyndelsens historie (København 1908, x)

D. G. Lindhagen: Astronomiens grunder (Stockholm 1858, with plates, x)

C. J. Linnartz: Fackritning för urmakare (Ludvika 1925, 2 copies, X)

S. Lundwall: Ur och urverk (Stockholm 1955, X)

S. Lundwall: Stjärnsundsuren (Stockholm 1949, X)

S. Lundwall: Stjärnsundsuren (Stockholm 1949), [bound with:] E. Swedenborg: Underrättelse om thet förtenta Stiernsunds-arbete thess bruk och förtening […]. Ånyo utgifven år 1923 (x).

E. Magnusson: Allmogeurmakeriet i Västergötland och i västra Småland (Falköping 1967, X)

J. C. Pellaton: Käynnit [Klockgången] (Helsinki 1936, x)

Svenska ur-utställningen i Stockholm 1902 (Stockholm 1902, X)

W. Schultz: Våra tidmätare och deras behandling. Handledning i fick- och väggurs rätta skötsel (Stockholm 1904)

W. Schultz: Våra tidmätare och deras behandling. Handledning i fick- och väggurs rätta skötsel (Stockholm 1910, 3 copies)

W. Schultz: Uhrmageren ved vaerkstedsbordet (København 1912, x)

W. Schultz: Urmakaren vid arbetsbänken. Handbok för fickursreparatörer (Karlskrona 1928, 3 copies)

C. G. Schweder: Praktisk handbok för urmakare […] med 17 lithografierade planscher (Stockholm 1874, repairs)

E. Sidenbladh: Urmakare i Sverige under äldre tider (Stockholm 1918, x)

Sveriges urmakareförbund 50 år (Stockholm 1945)

Hj. Tallqvist: Urens och urteknikens historia (Stockholm 1939, copy no 432/500, x)

Uhrmagerbogen (Stege 1927, x)

B. Wergeman: Första årets arbetsinstruktion, [bound with:] Andra årets… / Tredje årets… / Fjärde årets… / Femte årets… (1941-1953, X)

T. Wåhlin: Horologium mirabile lundense. Det astronomiska uret i Lunds domkyrka (Lund 1923, x)

.

Proveniens

Åke Falk Urhandel, Nybrogatan 5, Stockholm

Utropspris
3 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02