Nordic Functionalism F394

Raka linjer, rustika material och ett sobert formspråk – designmöbler från funktionalismens guldålder är både vackra och funktionella. Den här temaauktionen presenterar ett urval av möbler och föremål präglade av nordisk funktionalism, från 1930-talet. Dessa föremål fungerar som tidlösa och stilrena inredningsdetaljer i varje modernt hem.

38 föremål
Soffbord, 1930-tal.
Soffbord, 1930-tal.
Klubbat pris
660 EUR
Utropspris
400 EUR
Elis Bergh, skål, signerad B143 Kosta.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
200 EUR
Taklampa, 1930-tal.
Taklampa, 1930-tal.
Klubbat pris
50 EUR
Utropspris
300 EUR
Armi Ratia, väggbonad /rya, 1930-tal. Ca 80 x 60 cm.
Klubbat pris
260 EUR
Utropspris
250 EUR
Fåtöljer, 6 st, 1930-tal.
Fåtöljer, 6 st, 1930-tal.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
300 EUR
Taklampa, modell 50158/1602 för Idman 1930-tal.
Klubbat pris
95 EUR
Utropspris
200 EUR
Byrå, 1930-tal.
Byrå, 1930-tal.
Klubbat pris
395 EUR
Utropspris
300 EUR
Rya, 1930-tal, ca 140x47 cm.
Rya, 1930-tal, ca 140x47 cm.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
300 EUR
Ilmari Lappalainen, spegel, modell 3701, Asko.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
200 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 360 x 285 cm.
Klubbat pris
110 EUR
Utropspris
600 EUR
Bordslampa / Båtlampa, 1930-tal.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
400 EUR
Soffa, 1930-tal.
Soffa, 1930-tal.
Klubbat pris
521 EUR
Utropspris
300 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 275 x 210 cm.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
400 EUR
Soffbord / schackbord, 1930-tal.
Klubbat pris
355 EUR
Utropspris
300 EUR
Karmstolar, 8 st, 1930-tal.
Karmstolar, 8 st, 1930-tal.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
700 EUR
Taklampa, 1930-tal.
Taklampa, 1930-tal.
Klubbat pris
242 EUR
Utropspris
250 EUR
Soffbord sk hyllbord 1930-tal.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
400 EUR
Trasmatta, 1930-tal. Ca 250 x 190 cm.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
300 EUR
Hårgarnsmatta. Ca 275 x 190 cm.
Klubbat pris
190 EUR
Utropspris
400 EUR
Bord, "Eino" Asko, Finland 1930-tal.
Klubbat pris
380 EUR
Utropspris
250 EUR
Vas, Köklax Glasbruk 1940-tal.
Klubbat pris
170 EUR
Utropspris
300 EUR
Fåtöljer, ett par 1930-tal.
Fåtöljer, ett par 1930-tal.
Klubbat pris
1 900 EUR
Utropspris
300 EUR
Klubbat pris
360 EUR
Utropspris
300 EUR
Rya, 1930-tal. Ca 175 x 120 cm.
Klubbat pris
970 EUR
Utropspris
300 EUR