Nordic Functionalism F394

Raka linjer, rustika material och ett sobert formspråk – designmöbler från funktionalismens guldålder är både vackra och funktionella. Den här temaauktionen presenterar ett urval av möbler och föremål präglade av nordisk funktionalism, från 1930-talet. Dessa föremål fungerar som tidlösa och stilrena inredningsdetaljer i varje modernt hem.

38 föremål
Elis Bergh, skål, signerad B143 Kosta.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
200 EUR
Ilmari Lappalainen, spegel, modell 3701, Asko.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
200 EUR
Taklampa, modell 50158/1602 för Idman 1930-tal.
Klubbat pris
95 EUR
Utropspris
200 EUR
Taklampa, 1930-tal.
Taklampa, 1930-tal.
Klubbat pris
242 EUR
Utropspris
250 EUR
Armi Ratia, väggbonad /rya, 1930-tal. Ca 80 x 60 cm.
Klubbat pris
260 EUR
Utropspris
250 EUR
Bord, "Eino" Asko, Finland 1930-tal.
Klubbat pris
380 EUR
Utropspris
250 EUR
Byrå, 1930-tal.
Byrå, 1930-tal.
Klubbat pris
395 EUR
Utropspris
300 EUR
Fåtöljer, ett par 1930-tal.
Fåtöljer, ett par 1930-tal.
Klubbat pris
1 900 EUR
Utropspris
300 EUR
Fåtöljer, 6 st, 1930-tal.
Fåtöljer, 6 st, 1930-tal.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
300 EUR
Soffa, 1930-tal.
Soffa, 1930-tal.
Klubbat pris
521 EUR
Utropspris
300 EUR
Rya, 1930-tal. Ca 175 x 120 cm.
Klubbat pris
970 EUR
Utropspris
300 EUR
Rya, 1930-tal, ca 140x47 cm.
Rya, 1930-tal, ca 140x47 cm.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
300 EUR
Taklampa, 1930-tal.
Taklampa, 1930-tal.
Klubbat pris
50 EUR
Utropspris
300 EUR
Vas, Köklax Glasbruk 1940-tal.
Klubbat pris
170 EUR
Utropspris
300 EUR
Trasmatta, 1930-tal. Ca 250 x 190 cm.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
300 EUR
Soffbord / schackbord, 1930-tal.
Klubbat pris
355 EUR
Utropspris
300 EUR
Klubbat pris
360 EUR
Utropspris
300 EUR
Soffbord, 1930-tal.
Soffbord, 1930-tal.
Klubbat pris
660 EUR
Utropspris
400 EUR
Bordslampa / Båtlampa, 1930-tal.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
400 EUR
Soffbord sk hyllbord 1930-tal.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
400 EUR
Hårgarnsmatta. Ca 275 x 190 cm.
Klubbat pris
190 EUR
Utropspris
400 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 275 x 210 cm.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
400 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 360 x 285 cm.
Klubbat pris
110 EUR
Utropspris
600 EUR
Karmstolar, 8 st, 1930-tal.
Karmstolar, 8 st, 1930-tal.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
700 EUR