Venny Soldan-Brofeldt

(Finland, 1863-1945)
Venny Soldan-Brofeldt
(Finland, 1863-1945)

Venny Soldan-Brofeldt, "Ryssjan vittjas".

Sign. Utförd 1894. Olja på duk 74x138 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Direkt av konstnären till Theodor Brofeldt, som var Juhani Ahos far. Därefter genom arv till nuvarande ägare.

Finska Konstnärernas utställning, Konstmuseet Ateneum, 1894.
"Venny Soldan Brofeldt. Konstnär och moder", Joensuu Konstmuseum, 2.7.-30.8.1987.
"Saari suuressa meressä– Maisemia ja elämää rantojen äärellä", Träskända konstmuseum, 7.6. – 8.9.2005
"Tuokiokuvia taidemuseon kokoelmasta - uudet hankinnat esittäytyvät", Träskända konstmuseum, 16.9.2005-29.1.2006
"Värin voima", Träskända konstmuseum, 9.6. -10.9.2006
"Kaukaista sukua - Järnefelt, Wright, Lucander, Soldan", Träskända konstmuseum, 3.2.-30.5.2010
"Kokoelma kuljettaa - kurkistuksia paikkoihin ja maisemiin", Träskända konstmuseum, 13.10.2011-29.1.2012
"Tyypit. Kansankuvia kokoelmasta", Träskända konstmuseum, 12.10.-16.12.2012
"Nimimerkki VSB Venny Soldan-Brofeldt 150 vuotta", Träskända konstmuseum, 2.2 - 11.8.2013
"Meidän Eero ja Venny - yleisön suosikit", Träskända konstmuseum, 15.6.–28.9.2014
"Saimi kedolla – Järvenpään taidemuseon uutuudet esittäytyvät", 18.2.–24.4.2016
"Säädytön yhteiskunta -Tuusulanjärven taiteilijayhteisö 120 vuotta", Träskända konstmuseum, 26.10.2017–31.1.2018
"Sadejuovia ja pilvisäteitä - taiteilijoiden taivaat meteorologin silmin", Träskända konstmuseum, 1.3.-30.9.2019
"Tyven meri, turkoosi taivas – Venny Soldan-Brofeldt ja Hugo Backmansson", Träskända konstmuseum, 28.2.-29.8.2021
"Eero Järnefelt och Venny Soldan-Brofeldt", Träskända konstmuseums samlingsutställning, fr.o.m. 2.5.2023.

Nuori Suomi Päivälehden Joulualbumi IV, 1894, avbildad på s.33.
Riitta Konttinen, "Boheemielämä-Venny Soldan Brofeldtin taiteilijantie", Otava, 1996, beskriven på s.130.
Seija Paasonen, "Taiteilijoiden taivaat Meteorologin silmin", Maahenki Oy, 2018, avbildad på s.15.

Venny Soldan-Brofeldt målade den stora oljemålningen ”Ryssjan Vittjas” sommaren 1894 på Lill-Svartö i Porkala, där hon vistades med sin man, författaren Juhani Aho. Fiskeri var bekant och kärt för Venny redan sedan barndomen, eftersom familjen Soldan hade tillbringat alla sina somrar i Finska vikens skärgård. Redan från början av sitt äktenskap ville Venny Soldan-Brofeldt enträget ta med sin man till den yttre skärgården. För Juhani Aho, som var hemma från Savolax, var skärgårdsnaturen och de lokala fiskarna nya bekantskaper. Parets första gemensamma sommarresa gick till Porkala år 1892, och den lilla fiskarstugan de hittat på Lill-Svartö återvände de flera gånger till under de följande åren. Venny Soldan-Brofeldt beskrev Lill-Svartö som "det ljuvligaste stället vid randen av det vidsträckta havet", "en uppenbarelse - och ett elementärt fynd", och ”Ryssan Vittjas” blir hennes hyllning till havet och de obevekliga fiskare som är beroende av det för sin försörjning. Hon återvände senare till samma tema i flera målningar och teckningar under vistelserna på Hangö udd, där familjen hyrde en sommarbostad i flera år.

Soldan-Brofeldts storskaliga ”Ryssjan Vittjas” är avskalad till sitt motiv: två fiskebåtar på ett lugnt hav, antingen vid soluppgång eller -nedgång, och fiskarna som lyfter ryssjan. En liten men viktig detalj är tillägget av vita måsar eller tärnor, som senare skulle återkomma ofta i Venny Soldan-Brofeldts målningar. När verket ställdes ut på Finska Konstnärernas utställning hösten 1894 väckte den klarblåa, turkos-skiftande huvudfärgen, och de brytande röda och gula nyanserna stor uppmärksamhet, eftersom de skiljde sig markant från Soldan-Brofeldts tidigare, relativt mörka färgskala. Berörelsepunkter söktes i Symbolismen, som just hade introducerats I Finland och tavlans ljus förde tankarna till Italien, där Venny Soldan-Brofeldt och Juhani Aho året före hade tillbringat en vår.

Riitta Konttinen

Konstnär

Klubbat pris
27 000
308 610
28 443
Utropspris
40 000 - 60 000 EUR
Budhistorik (8 bud)
29 nov 2023 17:09
27 000 EUR
29 nov 2023 17:09
26 000 EUR
25 nov 2023 20:40
25 000 EUR
23 nov 2023 22:43
22 000 EUR
23 nov 2023 15:30
20 000 EUR
22 nov 2023 19:13
16 000 EUR
17 nov 2023 18:21
10 000 EUR
17 nov 2023 18:11
100 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377