sannolikt efter modell av Vasili Stasov (1769-1848), arkitekt i S:t Petersburg.

Mahognyfaner och pyramidmahognyfaner. Skurna dekor. Sabelben. Armlänen i form av stiliserade sk. marskalkens kommandostavar, S-format volutavslut med akantusblad. Fast stoppad klädsel. Sitthöjd 42 cm. Bredd 62 cm, totaldjup 67 cm, höjd 90 cm.

Senare klädsel, lagningar och förstärkningar. Märken, torrsprickor, enstaka fanerskador.

Proveniens

Haiko Gård, Borgå, Finland.

Jämförbar karmstolsmodell, men med förgyllning och en halvsol i sargen, är del av det av Vasili Stasov ritade empirmöblemanget i valnöt som finns i Gula Salen i Presidentens slott, avbildat på s. 101 i boken "Presidentin Linna", red. Rauno Endén, SKS, Helsingfors 2017.

Klubbat pris
1 900
21 261
2 008
Utropspris
500 - 700 EUR
Budhistorik (34 bud)
29 nov 2023 18:04
1 900 EUR
9
29 nov 2023 18:04
1 850 EUR
29 nov 2023 18:03
1 800 EUR
9
29 nov 2023 18:03
1 750 EUR
29 nov 2023 18:03
1 700 EUR
9
29 nov 2023 18:03
1 650 EUR
29 nov 2023 18:03
1 600 EUR
9
29 nov 2023 18:03
1 550 EUR
28 nov 2023 14:19
1 350 EUR
8
28 nov 2023 8:49
1 300 EUR
28 nov 2023 8:49
1 300 EUR
8
25 nov 2023 17:08
1 250 EUR
25 nov 2023 17:08
1 200 EUR
22 nov 2023 10:55
1 150 EUR
8
22 nov 2023 10:55
1 100 EUR
21 nov 2023 15:33
1 050 EUR
21 nov 2023 15:33
1 000 EUR
21 nov 2023 13:03
980 EUR
21 nov 2023 13:03
960 EUR
21 nov 2023 10:21
920 EUR
19 nov 2023 10:10
900 EUR
19 nov 2023 10:10
900 EUR
19 nov 2023 10:10
820 EUR
19 nov 2023 10:10
800 EUR
19 nov 2023 10:09
620 EUR
19 nov 2023 10:09
600 EUR
18 nov 2023 22:19
420 EUR
18 nov 2023 22:19
400 EUR
18 nov 2023 19:17
375 EUR
18 nov 2023 19:17
355 EUR
18 nov 2023 17:13
320 EUR
18 nov 2023 13:56
300 EUR
18 nov 2023 10:11
250 EUR
18 nov 2023 8:57
30 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492